03.11.2017 14:20


Výstava romského umění boří kulturní stereotypy

Autor: Tereza Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Moravské galerii v Brně začíná výstava romského umění s názvem Vesmír je černý. Autoři v ní pomocí různorodých uměleckých děl představují chronologický příběh romské kultury. Jedinečnou výstavu mohou zájemci navštívit v Místodržitelském paláci až do 28. 1. 2018. 

Brno – Plastiky, obrazy nebo videodokument jsou součástí nové výstavy Vesmír je černý, neboli O kosmos hino kalo, kterou hostí Moravská galerie v Brně. Výstava přibližuje veřejnosti umění romské kultury bez folklórních klišé a zažitých stereotypů a představuje tvorbu nejen starší generace, ale také současných romských umělců, kteří se v září zúčastnili setkání romských umělců zemí Visegrádské čtyřky.

Unikátní výstava také poprvé prezentuje díla profesionálních romských tvůrců, kteří byli dříve upozaďováni. „V dnešní době dochází k obratu a do centra pozornosti se dostávají příběhy utlačovaných menšin. Je záhadou, proč jsme o romském umění věděli dodnes tak málo,“ uvedl prokurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák.

Návštěvnice výstavy Veronika Charvátová za největší výhodu označila právě možnost prohlédnout si umění z jiného úhlu pohledu. „Nejvíc mě zaujaly sochy a olejové malby. Zajímavé ale bylo také vidět, jak se do umění promítají prvky jiné kultury," hodnotila Charvátová výstavu.

Výstava Vesmír je černý je výsledkem společného úsilí Muzea romské kultury a Moravské galerie. „Sbírka výtvarného umění vznikla vlastně mimochodem, a protože Muzeum romské kultury není primárně galerií, jsem rádi, že nám Moravská galerie v tomto směru velmi pomohla,“ sdělila Jana Horváthová z Muzea romské kultury v Brně.

Název výstavy odkazuje ke kulturnímu hnutí, které spatřovalo vysvobození ve vesmíru a dosažení spravedlnosti. V pojetí romské kultury pak jde o myšlenku zrovnoprávnění romského národa v budoucnosti.

Prohlédnout si tvorbu romských umělců je možné každý týden od úterý do neděle mezi 10:00 a 18:00 v prostorách Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně. Výstava potrvá od pátku 3. listopadu až do 28. ledna příštího roku. Dospělé vstupné stojí 80 Kč, zlevněné 40 Kč. 

Klíčová slova: Vesmír je černý, výstava, Moravská galerie, Muzeum romské kultury

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.