09.04.2019 20:48


Výstava Řeky kombinuje barvy a geometrii

Autor: Magdaléna Čevelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Svou sbírku obrazů s názvem Řeky dnes uvedl umělec a pedagog stavební fakulty Václav Kočí. Jeho tvorba spočívá v geometrické přesnosti, která v pozadí skrývá jazykový kód. Svou dvouletou práci Kočí zpřístupnil veřejnosti v galerii Artikle. Návštěvníci si budou moct obrazy prohlédnout až  do 11. května.

Brno – Řeky v obrazech symbolizují proudy, které vzniknou mezi jednotlivými tvary. ,,Václav neponechává nic náhodě, všechny tvary vykresluje s přesností. Jednotlivé barvy na sebe vrství, vzniká tak skutečná podívaná," uvedl kurátor výstavy Martin Vaněk. Kočí obrazy pojmenoval anglickými názvy jako například Hate Less, Free Love či Never been better.

Václav Kočí pochází ze Znojma a kromě učitelství je také jedním z organizátorů akce Open Studios, která pravidelně zprostředkovává výtvarné umění širokému publiku. ,,Moje malby jsou charakteristické užitím geometrické abstrakce, pomocí níž objevuji hlubší principy jazykového kódu. Ty pak převádím do vizuálního sdělení," řekl výtvarník. Malířský proces má při tvorbě plně pod kontrolou, k plátnu přistupuje racionálně a s matematickou přesností. Náhoda nebo spontánnost zaujímá v jeho dílech málo místa, pokud se objeví, zapojí je exaktně do celku.

Kromě určující role slova a geometrie je Kočího nejvýraznějším prostředkem vyjádření samotná barva. Ze základní barevné škály odvozuje další barvy vzniklé překrýváním. Právě rozmanitost barev na první pohled diváka upoutá. Barevnost je mnohdy divoká a překvapivě agresivní, jinde zase klidná a navozující dojem meditace. ,,Jeden z obrazů jsem vytvořil ke stoletému výročí Československé republiky. Použil jsem na něj barvy trikolóry," dodal Kočí.

,,Galerii Artikle navštěvuji pravidelně, z výstavy Řeky mě nejvíce zaujal obraz Tips For Artists. Líbí se mi na něm kombinace barev," řekla jedna z návštěvnic Marie Zoubková. Artikle je galerie umění zaměřující se na současnou uměleckou tvorbu. Hlavní myšlenkou jejího vzniku je snaha o propojení české a slovenské umělecké scény. Kombinací obměňujících se skupinových výstav a krátkodobých autorských instalací vzniká rozmanitý program prezentující soudobé umění.

 

 


Klíčová slova: galerie, výstava, Artikle, Řeky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.