19.10.2016 18:41


Výstava Půlstoletí s Cimrmanem nahlíží do života českého génia

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Divadlo Járy Cimrmana zahájilo 1. října svou jubilejní padesátou sezónu. Kromě slavnostních repríz divadelních her se mohou příznivci tohoto spolku těšit také na bohatý doprovodný program. Jeho součástí je i výstava, která mapuje jak život mistra samotného, tak historii divadelního souboru. Tato expozice je k vidění na hradě Špilberk od minulého pátku. 

Brno – Spisovatel, režisér, hudební skladatel, vynálezce, zarytý vlastenec. Všechny tyto přívlastky jsou spojovány se jménem českého génia Járy Cimrmana. Nejen jeho životem, ale také osudy Divadla Járy Cimrmana návštěvníky provede výstava, která je až do prosince k zhlédnutí v jižním křídle hradu Špilberk.

Celá expozice nese název Půlstoletí s Cimrmanem a podobně jako letos vydaná stejnojmenná kniha chce představit světu Cimrmana a vlastně celý divadelní soubor tak, jak ho lidé neznají. Mezi desítkami vystavovaných předmětů, které souvisejí s mistrovým životem, tak můžeme najít například starý dětský kočárek, ve kterém byla odchována jak Cimrmanova sestra Luisa, tak i malý Jára, šněrovačku, kterou jako jediný kus oblečení poděděný po již zmiňované sestře odmítl nosit, či přenosnou tabatěrku, již s sebou bral na každou cestu do cizokrajných zemí, aby zde mohl uplácet domorodce cigaretami. „Velkou část výstavy tvoří věci z Cimrmanovy pozůstalosti. Ty objevil doktor Hedvábný před padesáti lety v mistrově rodném Liptákově. Jedná se o předměty z Cimrmanova dětství či jeho vlastní vynálezy,“ upřesnil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Výstava je také doplněna o panely s fotografiemi a jinými informacemi ze zákulisí legendárního divadelního souboru. Prostřednictvím těchto expozic tak mohou návštěvníci proniknout do tajů fungování některých scénických efektů využívaných v divadelních hrách, či nahlédnout do herecké šatny. „Celá tahle výstava je pro mě takovou chvilkou nostalgie. Když jsem byla malá, měli jsme doma na kazetách namluvené skoro všechny hry a společně s rodiči jsme je velmi rádi poslouchali. Tady mám teď dobrou příležitost alespoň nakouknout do zákulisního světa herců a možná se i dozvědět ještě něco, co jsem o souboru nevěděla,“ řekla jedna z návštěvnic výstavy Nikola Olšanská.

Muzeum města Brna, které má sídlo právě na Špilberku, je již dlouhou dobu nedílnou součástí výstavního dění v Brně. Kromě stálých expozic, jako jsou Barokní lékárna nebo Od moderny po současnost, se zde hojně střídají i výstavy tematické. Nedávno hrad hostil například sérii akcí k výročí 700 let od narození Karla IV. 

Klíčová slova: Cimrman, výstava, Špilberk

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.