03.05.2018 10:24


Výstava na Špilberku zavede návštěvníky do roku 1918

Autor: Michaela Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Střelné zbraně, plynové masky a vojenské uniformy z první světové války. To návštěvníci zhlédnou na nově otevřené výstavě Muzea města Brna na Špilberku.  Exponáty a dobové fotografie připomínají konec války a vznik samostatného československého státu. Výstava mapuje příběhy vojáků a legionářů bojujících v zahraničí. Zároveň přibližuje i události na konci války v Brně. Organizátoři kvůli tomu znovu vztyčili sochu Wehrmanna.

Výstava přibližuje konec první světové války a vznik samostatného československého státu. Foto: Michaela Dvořáková

Brno – Co nám válka vzala a dala? To zodpoví nová výstava Muzea města Brna na Špilberku, která potrvá do konce roku. Připomíná sté výročí od konce první světové války a vzniku Československa. Rok 1918 přiblíží dobovými fotografiemi a exponáty vojenské výbavy a uniforem. Návštěvníci se mohou vrátit do minulosti a vyzkoušet si repliky zbraní a dobové oblečení.

Výstava vysvětluje události osudového roku z různých pohledů. „Naše výstava ‚Co nám válka dala a vzala‘ nás chce provést celým rokem 1918. Tím, co znamenala válka, co přinesla a co si s sebou vzala,“ řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. „Především vzala miliony životů. Ale návštěvník se dozví, že přinesla také něco pozitivního,“ dodal.

Tím je dle Cipriana mimo jiné vznik samostatného Československa. „Dala nám to, čím pro nás rok 1918 vrcholí. A to je poselství, které chceme výstavou sdělit všem návštěvníkům,“ vysvětlil ředitel muzea. Podle kurátora výstavy Radima Dufka expozice představuje přechod z rakouskouherské monarchie do založení české státnosti. „Přesně tak by měla výstava zapůsobit. Je to symbolické,“ uvedl.

Ke zhlédnutí nejsou jen fotografie, válečná výbava a poničené helmice. Tehdejší atmosféru přibližuje také možnost vyzkoušet si historické zbraně, vojenskou uniformu a dobovou módu. Vystavené jsou i historické listiny a suvenýry legionářů, kteří se do nově vzniklé vlasti vrátili. Exponáty tak provází příběhy některých vojáků, kteří válečné hrůzy prožili na frontě.

Výstava upozorňuje i na události, které se na přelomu října a listopadu roku 1918 odehrály v Brně. Informace o jejich sledu si návštěvníci mohou přečíst pod replikou sochy Wehrmanna, která na náměstí Svobody stála jako upomínka síly rakousko-uherského vojska. Na konci války se stala obětí českých vlastenců, kteří ji kvůli protiněmeckému cítění poničili. 

Nově otevřenou expozici Muzeum města Brna připravilo společně s Muzeem Brněnska, Moravským zemským muzeem a Technickým muzeem v Brně. „Spolupráci jsme si vyzkoušeli už před čtyřmi roky při příležitosti projektu Velká válka. Dá se říci, jako by projekt po čtyřech letech vrcholil,“ okomentoval pozadí výstavy Ciprian.

Klíčová slova: Muzeum města Brna, první světová válka, Československo, legionáři

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.