22.02.2020 12:11


Výstava Moravské zemské knihovny přiblíží architekta Ondřeje Chybíka

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Moravská zemská knihovna ve svém cyklu výstav Oči Brna představila architekta Ondřeje Chybíka a jeho dílo. Expozice je přístupná od čtvrtka a potrvá až do 28. března.

Moravská zemská knihovna představí architekta Chybíka.

Brno – Cyklus Oči Brna představující zajímavé osobnosti spjaté s městem pořádá Moravská zemská knihovna již pátým rokem. Interaktivní výstava se tentokrát věnuje osobnosti a dílu architekta Ondřeje Chybíka (*1985), který je brněnským rodákem.

Krom modelů architektonických návrhů a interaktivních tabulí je součástí výstavy i doprovodný program, a to beseda se samotným Chybíkem v Moravské zemské knihovně nebo komentovaná prohlídka jeho ateliéru.

Chybík vystudoval architekturu na brněnském Vysokém učení technickém a poté studoval v Rakousku a Švýcarsku. Do Brna se vrátil v roce 2010 a založil architektonické studio Chybík+Krištof, které získalo mnoho prestižních mezinárodních ocenění.

„Ondřej Chybík je osobnost výrazně spjatá s Brnem, zasloužil se o proměnu města,“ vysvětlila výběr mladého architekta do cyklu Oči Brna Martina Šmídtová z Moravské zemské knihovny. Podle ní cyklus výstav slouží k představení významných brněnských osobností, které ale ne každý zná.

To potvrzuje student Jan Kříž, kterého výstava zaujala, i když o architektovi nikdy neslyšel. „Myslím si, že tento cyklus je dobrý způsob osvěty,“ poznamenal. Krom toho zjistil, že právě Chybík je spoluautor návrhu modernizace autobusového nádraží Zvonařka, přes kterou student každý den cestuje do školy.

Výstava je ke zhlédnutí od 20. února do 28. března, poté se cyklus Oči Brna přesune k jiné brněnské osobnosti. Návštěvníci Moravské zemské knihovny mohou očekávat výstavy věnované soudkyni Ústavního soudu Kateřině Šimáčkové nebo hudebnímu skladateli Bohuslavu Martinů.

Klíčová slova: Moravská zemská knihovna, výstava, architektura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.