04.04.2019 12:22


Výstava Jozefa Mrvy ml. v Brně nabízí jiný pohled na svět

Autor: Marie Kolajová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Galerie Off Format v ulici Gorkého zahájila 3. dubna výstavu Jozefa Mrvy ml. s názvem Knot Island II. Autor se snaží pomocí fotografických koláží upozornit na následky klimatických změn. Objekty slouží jakožto obraz současných environmentálních problémů. 

Modrá věž. Foto: Marie Kolajová

Brno – Na výstavě Knot Island II. mohou návštěvníci zhlédnout fotografie v kruhovém zobrazení a také si uvědomit možnost okamžitého rozpadu, kterou symbolizují konstukce některých objektů. Díla od Jozefa Mrvy budou v Galerii Off Format k vidění až do 3. května.

Jedním z hlavních prvků autorovy práce je topologie, matematický obor, který se soustředí na vlastnosti neměnných útvarů, například kruhu. Proto je většina objektů právě v kruhovém zobrazení. „Autor ukazuje ve svých smyčkách z proužků vyfotografovaných pevnin nové porozumění prostoru, které opírá o topologii," sdělil kurátor galerie Ondřej Navrátil.  Ostrovy zachyceny na fotografiích jsou jedněmi z obětí klimatických změn, protože se brzy potopí pod mořskou hladinu.

Kromě kruhových fotokoláží umístil Jozef Mrva doprostřed místností tzv. modré věže. Jsou to modré PET láhve, které spojují fotografie podobné těm v kolážích. Jak zmínil sám autor, tyto věže symbolizují vetchost konstrukce naší společnosti a její konzumní a ekologické aspekty. „Myslím si, že těmi plastovými láhvemi to dobře vystihnul,“ řekla návštěvnice výstavy Jana Rubášová.

Jozef Mrva studoval grafický design v Plzni, nyní dokončuje doktorské studium v ateliéru intermédií na Vysokém učení technickém v Brně. První Knot Island výstava se konala v roce 2017 v Praze. Vstup do Galerie OFF Format je zdarma.

Klíčová slova: výstava, Galerie Off Format, Jozef Mrva ml., klimatické změny, topologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.