17.04.2014 23:10


Výstava fotografií ukazuje, jak dříve vypadal život na Slovácku

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Obdivovatelé historických fotografií mají poslední šanci navštívit expozici snímků pocházejících z počátku dvacátého století. V uherskohradišťském Slováckém muzeu je do pondělí zveřejněna výstava německého fotografa Erwina Rauppa, která zachycuje různé aspekty života na Slovácku.     

Uherské Hradiště – Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ke svému stoletému jubileu zpřístupnilo pro návštěvníky výstavu Slovácko před 100 lety, která obsahuje série fotografií z počátku dvacátého století. Téměř padesát dobových snímků zobrazuje v tematických okruzích jak všední život na Uherskohradišťsku, tak slavnostní okamžiky. Expozici doplňuje několik starých fotopřístrojů, které Slováckému muzeu půjčilo Technické muzeum v Brně.  Foto: Výstava fotografií Slovácko před 100 lety. Autor: Andrea Gabrielová

Erwin Raupp, autor vystavovaných fotografií, navštívil jihovýchodní Moravu v roce 1904 a pod vlivem osobitosti Slovácka vytvořil mnoho snímků ukazující život obyčejných lidí na Uherskohradišťsku. „Erwin Raupp hledal malebný kraj s bohatými tradicemi, o němž se dozvěděl na jedné ze svých výstav. Nakonec se ocitnul na Slovácku, které jej okouzlilo,“ ozřejmila kurátorka výstavy Marie Martykánová. Všechny fotografie však pocházejí z pozůstalosti Františka Kretze, prvního ředitele Slováckého muzea. Jemu je Raupp totiž posílal jako poděkování za pohostinství, jež mu Kretz poskytl. Do Kretzových rukou se tak dostaly pozitivy vytvořené technikou gumotisku ve větších formátech, než bylo na tehdejší dobu obvyklé. Po jeho smrti tyto unikátní snímky připadly Slováckému muzeu.

„Tento soubor  byl už sice zveřejněný před čtrnácti lety, ale od té doby jsme jej nechali kompletně zrestaurovat,“ uvedla Martykánová. Fotografie byly veřejnosti poprvé představeny jako historický dokument znázorňující život na jihovýchodní Moravě, avšak zrestaurováním získaly na hodnotě i prestiži. „Je zajímavé vidět takové staré fotky, člověku to aspoň přiblíží, jak žili naši předci,“ poznamenala obdivovatelka historických fotografií Barbora Křepová.    

Klíčová slova: Slovácko, výstava, fotografie, Erwin Raupp

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.