17.11.2017 17:29


Vysokoškoláci si dnes 17. listopad často spojují pouze s rokem 1989. Rok 1939 je jim příliš vzdálený

Autor: Michaela Juračáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Datum 17. listopadu je spojené s událostmi z roku 1939 a 1989. Ty se týkaly především studentů vysokých škol. Jaký význam, kromě volna, pro současné studenty tento den má? Ptali jsme se na vysokých školách v Brně. 

Video

Brno - Na den 17. listopadu připadá státní svátek Den boje za svobodu a demokracii. K tomuto datu se vážou dvě významné události. První se stala roku 1939, kdy nacisté zavřeli všechny vysoké školy a několik studentů popravili. Druhá, dnes více známá, souvisí s rokem 1989, kdy u nás skončila vláda komunistické strany. Vysokoškoláci v Brně odpovídali, jak tato data vnímají a s čím si je spojují. Pro některé bylo odpovědět náročnější. „Abych řekl pravdu, tak na listopad 1939 vždy zapomenu a vzpomenu si jen na rok 1989,“ říká student Masarykovy univerzity Vojtěch Labuda. Záludná byla i otázka, jestli znají Jana Opletala.

 


Adam Placr

Adam Placr, 22 let, student Vysokého učení technického, Rožnov pod Radhoštěm

Pro mě osobně je to hlavně den volna a tento rok i prodloužený víkend. Svátek samotný nijak neslavím. Znamená pro mě jen to, že nemám školu ani práci, můžu si tak odpočinout a užít celý den s rodinou a přítelkyní. Rok 1939 se mi pojí s válkou, ale přiznávám, že opravdu moc nevím. Možná Sudety nebo česko-německý spor? S rokem 1989 si vybavím sametovou revoluci, ale jméno Opletal mi nic moc neříká.

 

 

 

 

 

 

 

Gabriela ŠtvrtoňováGabriela Štvrtňová, 20 let, studentka Masarykovy univerzity, Karviná

Tento den mi připomíná, jakými hrůzami si naše země prošla v minulém století. Také že bojovat za ideály mělo a má cenu. Roku 1939 bylo nacisty popraveno několik vysokoškolských studentů, kteří demonstrovali proti nacistům v reakci na smrt Jana Opletala. To byl vysokoškolský student, který zemřel na následky postřelení při předešlé demonstraci. Roku 1989 proběhly demonstrace na Albertově, kde se studenti vysokých škol vyhradili proti komunistickému režimu. Ten padl a sérii událostí nazvali jako Sametová revoluce.

 

 

 

 

 

Markéta Jelínková

Markéta Jelínková, 22 let, studentka Masarykovy univerzity, Brno

17. listopad vnímám jako den, kdy bychom se měli zamyslet nad tím, že ne vše, co nyní máme, bylo vždy zcela běžné. Jsem ráda, že jako studenti jsme stále aktivní a přes různé vysokoškolské organizace pořádáme nejrůznější akce, které důležitost tohoto dne připomínají. Rok 1939 si spojuji se zavřením vysokých škol nacisty a 1989 jako protest proti komunismu. Jméno Opletal mi něco říká, neupálil se? 

 

 

 

 

 

 

Štěpán Vojtěch

Štěpán Vojtěch, 20 let, student Masarykovy univerzity, Brno

Státní svátky obecně nemám rád, protože mi narušují týdenní rutinu. Volna si    přece jen užiju dost o víkendech. Datum 17. listopadu ve mně ale probouzí jisté emoce. Možná i proto, že se k němu vážou události spojené s lidmi mého věku. Se studenty, díky jejichž aktivitě dneska žiju v o něco hezčím světě. Pravidelně v tento den navštěvuji lampionový průvod v Brně. Rok 1939 bylo uzavření vysokých škol a pro 1989 je typická sametová revoluce. Jan Opletal byl obětí protestů roku 1939.

 

 

 

 

Filip ZelenkaFilip Zelenka, 19 let, student Masarykovy univerzity, Kutná Hora

17. listopad je z mého pohledu nejvýznamnější svátek České republiky. Od tohoto dne se utváří nová podoba našeho státu.  Jinak jsem svátek vždy bral jako den volna. Tento rok se ale půjdu podívat na důležitá místa, kde se události spjaté se 17. listopadem staly. Opletal tuším, že byl zabit roku 1939 nacisty. Události z tohoto období pro mě nemají tak hluboký význam, protože se staly příliš dávno. Nezažili je ani mí rodiče a o celé tehdejší situaci získáváme informace s velkým odstupem času.

 

 

 

 

 

Vojtěch LabudaVojtěch Labuda, 21 let, student Masarykovy univerzity, Český Těšín

Je to pro mě spíše vzdálená minulost, protože jsem nic z toho nezažil. Osobně tento den neprožívám nijak významně. Většinou ho trávím s rodinou nebo dělám věci do školy. Jsem ale vděčný, že díky událostem v minulosti můžu žít v relativně svobodné zemi. Oba roky mám spojené se studentskými demonstracemi, ale jméno Opletal mi nic neříká.

 

 

 

 

 

 

 

Kristýna HamanováKristýna Hamanová, 22 let, studentka Masarykovy univerzity, Brno

Je to den, kdy si vždy připomenu odvahu československých studentů, kteří prokázali nebývalou odvahu se postavit proti komunistickému režimu. Cením si dnešní svobody, za níž bojovali. Volno, které nám v dnešní době tento státní svátek zaručuje, hodnotím jako příjemný bonus. Upřímně si vždy vzpomenu na rok 1989 a 1939 moc neřeším. Celkově jsou pro mě události z tohoto roku docela vzdálené,a to i skrz Opletala.

Klíčová slova: svoboda, studenti, demokracie, demonstrace, 17. listopad,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.