01.03.2018 17:10


Vysoké školy sčítají přihlášky. Na Masarykovu univerzitu jich přišlo 40 tisíc

Autor: Richard Kuczinský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poslední možnost odevzdat přihlášku na řadu vysokých škol měli uchazeči o studium do včerejší půlnoci. Jedná se například o Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého nebo Slezskou univerzitu. Masarykova univerzita eviduje 40 tisíc potvrzených přihlášek, Univerzita Palackého 25 tisíc. V obou případech se jedná o čísla srovnatelná s minulým rokem. Jiné vysoké školy přijímají přihlášky i nadále, nejčastěji do konce března.

Masarykova univerzita, ilustrační foto; Autor: Richard KuczinskýBrno, Olomouc Uchazeči o studium na vysoké škole měli možnost odevzdávat přihlášky do konce února. Pokud to nestihli, na mnohé školy již nemají šanci se dostat. Například Masarykova univerzita či Univerzita Palackého ukončily přijímání přihlášek na všechny své obory současně. Karlova univerzita nechává prostor k přihlášení pouze na Matematicko-fyzikální fakultě. Mluvčí univerzit potvrdili, že počty podaných přihlášek odpovídají minulému roku. „Registrujeme přes 25 tisíc potvrzených přihlášek, nejžádanějším oborem je tradičně všeobecné lékařství,“ komentovala mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková. Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová uvedla, že k dnešnímu dni eviduje vysoká škola 40 tisíc přihlášek.

Vedení Masarykovy univerzity si letos pro nové uchazeče žádnou zásadní změnu nepřichystalo. „Na konci minulého roku univerzita požádala o institucionální akreditaci pro třiadvacet studijních oblastí. Pokud bude žádost úspěšná, čeká univerzitu zásadní rekonstrukce celé nabídky programů. To se ale bude týkat až následujícího přijímacího řízení,“ objasnila Fojtová. Vstříc vyšla univerzita mimobrněnským studentům, kteří mají nově možnost vykonávat test studijních předpokladů (TSP) v celkem dvanácti českých a slovenských městech. I přesto pojede uchazečka Vendula Pospěchová z Ostravy psát TSP do Brna. „Přijímačky budu psát z časových důvodů v Brně, ve stejný den mám totiž oborový test z biologie,“ vysvětlila Pospěchová.

Přestože studenti mohou ve většině případů podávat přihlášky již od listopadu, většina z nich to nechává až na poslední měsíce. „Hlásím se na Univerzitu Palackého v Olomouci, přihlášky jsem posílala na začátku února. Už delší dobu vím, kam chci směřovat, ale o konkrétních oborech jsem přemýšlela asi měsíc,“ řekla uchazečka přírodovědné fakulty Iva Delichristovová, kterou čekají přijímačky z biologie a chemie na začátku června. 

Klíčová slova: přihlášky, vysoká škola, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.