03.04.2017 16:06


Vysoká škola je občas trochu Mordor, říkají autoři facebookových memů

Autor: Dominika Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Už přes rok baví uživatele Facebooku svými vtípky a za tu dobu si získali přízeň více než třiceti tisíců fanoušků. Cestu za akademickým titulem přirovnávají k strastiplnému putování hobita Froda Pytlíka. Řeč je o zakladatelích Univerzity Pána prstenů neboli zábavné stránky LOTR University memes, která minulý měsíc oslavila první narozeniny.

Stránka LOTR University memes baví své fanoušky vtipnými obrázky. Foto: Dominika Vrbecká

Olomouc - Prekérní situace ze studentského života, které jsou známé pravděpodobně většině vysokoškoláků, přibližují prostřednictvím postav z populární trilogie Pán prstenů. Umně dovedou propojit filmové hlášky a narážky na obsah Tolkienovy knižní předlohy s úskalími, s jimiž se univerzitní studenti pravidelně potýkají. Autory facebookové stránky s vtipnými obrázky, kterým se říká memy, olomoučtí fanoušci možná každý den potkávají, aniž by o tom věděli. Odhalit svou identitu se prozatím nechystají, a tak i v rozhovoru vystupují pod svými přezdívkami Elbereth a Idril.


Kolik stálých členů má vaše společenstvo?
Elbereth: Tvoříme ho celkem čtyři, ale nejaktivnější jsme asi já a Idril. Elendilova tchýně se taky vždycky dost angažovala. Jen Král Gondoru je spíš náš expert přes teorii sociálních sítí.

Čemu se věnujete "v civilu"?
Elbereth: Všichni už máme bakalářské titulešky (narážka na obsah memů, pozn. red.) z žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Dva z nás jsou čistokrevní, dva dvouoboroví s anglistikou. Já a Elendilova tchýně pokračujeme v navazujícím magisterském studiu mediálních studií. Elendilova tchýně je mimochodem kluk, jen si vybral takovou vtipnou přezdívku. Bez něj bychom tam byli všichni ztracení, protože jako jeden z mála z nás přečetl McQuaila.

Idril: Já pokračuju na jednooborové anglistice. Král Gondoru udělal státnice v zimě a čeká na září, až zase nastoupí do školy. Taky na anglistiku.

Od založení LOTR University memes uplynul více než rok. Jak stránka vznikla?
Elbereth: To vím úplně přesně. Bylo 9. března a já jsem seděla u nás ve fakultní knihovně a lámala si hlavu s bakalářkou. Nenapadalo mě co psát, a tak jsem místo toho vymyslela LOTRUM. Začala jsem do společného skupinového chatu posílat obrázky a gify. Ostatním připadaly vtipné a poradili mi, ať založím stránku. Od té doby jsou v tom všichni tři se mnou.

Autorům stránky LOTR University memes vyjádřila ve své bakalářské diplomové práci poděkování i jedna ze absolventek olomoucké katedry anglistiky a amerikanistiky. Prinscreen: Dominika Vrbecká, zdroj: theses. cz

Proč zrovna svět Pána prstenů? Například Bradavice a Harry Potter mají k univerzitnímu prostředí o něco blíže.
Elbereth: To je sice pravda, ale když mi bylo asi osm roků, tak mi můj fotřík četl každý večer Pána prstenů jako pohádku na dobrou noc. Já jsem si ten svět zamilovala a zbožňuju jej dodneška.

Idril: Pán prstenů je nepopiratelně největší klasika fantasy žánru. Líbí se mi, jak Tolkien svůj svět promyslel do posledního detailu. Ještě raději mám Silmarillion, vyžívám se v podrobnostech.


Kdo z vás memy vymýšlí?
Elbereth: Poslední dobou hlavně já. Ale říkala jsem si, že si dopřeju menší tvůrčí pauzičku, dokud mě zase memy nezačnou napadat tak nějak samy od sebe, aniž bych je musela složitě dolovat z hlavy. Občas něco vymyslí můj fotřík, který má přezdívku Růža z Kraje. Už jsme mu publikovali asi tři obrázky. Taky fanoušci posílají do zpráv své náměty.

Jak je tvoříte?
Idril:
Občas používám Zoner, ale Elbereth pracuje zásadně v Malování.

Který výtvor považujete za svůj nejpovedenější?
Idril:
Určitě obrázek s Boromirem. Ten je nedůležitější proto nás všechny, protože způsobil, že se nám najednou začali hrnout fanoušci po stovkách až tisících denně. Seděli jsem u Facebooku a nevěřícně koukali, jak se naše komorní srandička pro pár kamarádů a známých mění na stránku, která počítá fanoušky na desetitisíce.

Kdo z vás je největší odborník na Středozem?
Elbereth: To budu nejspíš já, ale Idril mi solidně šlape na paty. V bakalářce porovnávala fantasy světa J. R. R. Tolkiena a G. R. R. Martina.

Idril: Bakalářka nakonec úplně nedopadla podle mých představ. S vedoucím jsme si vzájemně nesedli a taky se navzájem úspěšně ignorovali. Téma, o kterém jsem psala, se mu nelíbilo. Oba jsme měli naprosto opačné vize. Kdybych ji mohla napsat kompletně po svém, vypadala by jinak. Takže se s ním nijak zvlášť nechlubím. Ale titul práce zní cool, za tím si stojím.
 
V čem vidíte největší podobnost mezi tolkienovským a univerzitním světem?
Idril: Podle mě je nejpodobnější to, co je takovým nějakým shrnujícím tématem naší stránky -  cesta za něčím, co se zdá být čím dál tím nedosažitelnější, ale musíme bojovat dál a cestu dokončit. Pokud možno úspěšně.

Elbereth: Někteří studenti jsou odvážní hobiti a někteří zase hloupí skřeti. Občas potkáme i vyučující, jejichž moudrost se rovná moudrosti valinorských elfů. A pak také v obou světech existuje Mordor. Jen v tom našem ho nazýváme zkouškové období.

 

 

 

Po získání bakalářského titulu z žurnalistiky se Elbereth věnuje magisterským mediálním studiím. Nápad v jednom obrázku vtipně zkombinovat výjevy ze studentského života a z filmů podle Tolkienovy knižní fantasy trilogie dostala při psaní diplomové práce. Přezdívku si zvolila podle fiktivní božské bytosti z knihy Silmarillion. V sindarštině, fiktivním jazyce elfů, znamená Hvězdná královna.

Idril se po absolvování bakalářské žurnalistiky a anglistiky rozhodla dále věnovat pouze druhému ze zmíněných. Ve své diplomové práci porovnávala Tolkienův knižní fantazijní svět s tím G. R. R. Martina, autora ságy Písně ledu a ohně. Přezdívku si rovněž zvolila podle postavy ze Silmarillionu.

Klíčová slova: LOTR University memes, Facebook, Pán prstenů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.