17.04.2015 07:13


Vypiplejte si LinkedIn, nahrazuje klasický životopis

Autor: Křenková Karolína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Lelkování na Facebooku si po počáteční euforii z nového způsobu komunikace vyzískalo mezi lidmi pořádně špatnou pověst. LinkedIn ovšem není další sociální síť, která rozptyluje pozornost a slouží k hromadnému mrhání času. Stačí zadarmo vyplnit profil a životopis. Díky tomu mohou potenciálnímu zaměstnavateli své údaje veřejně nabídnout k nahlédnutí i ti, kteří zrovna práci aktivně nehledají. Co kdyby náhodou? Je to ale jako se vším na Internetu. Nevhodně vyplněný profil ve výsledku může spíše uškodit.

Karolína Křenková. Foto: Klára GalováZatímco dříve byl standardem strukturovaný životopis, dnes lidé vyplňují profil online. Jmenuje se to LinkedIn a v jednotlivých kolonkách mohou lidé zaznamenat své vzdělání, pracovní zkušenosti, fotografii i koníčky a vše zavěsit na dobu neurčitou na web. Vypadá to jednoduše, ale ve skutečnosti to má své složitosti.

Dříve člověk ke tvorbě životopisu zasedal jednou za čas - těsně před tím, než reagoval na pracovní inzerát. Dnes se to oproti dobám papírovým řádně zkomplikovalo. Honba za co nejreprezentativnější internetovou pracovní vizitkou časové omezení nemá. Doplňovat a vylepšovat je nezbytné pořád. Kdokoliv totiž může kdykoliv do profilu nahlédnout. LinkedIn je navíc takzvaná profesní sociální síť. Ideální profil tak tvoří i kontakty, se kterými se člověk spřátelí podobným způsobem jako na Facebooku. A to chce čas.

Výměnou za dřinu ovšem nabídku lepší práce mohou dostat i ti, kteří žádné zaměstnání nehledají. Při rešerši konkurence si je totiž na Internetu vyhlédne personalista, který je pak sám aktivně osloví. Mít profil na LinkedIn tak může být taktická výhoda i pro ty, kteří jsou se svou současnou prací spokojení nebo jsou prostě jen upejpaví.

Zdaleka ne do všech oborů ale LinkedIn dorazil. Zatímco informatici, marketingoví mágové, manažeři či novináři by o svém profilu určitě přemýšlet měli, zedník nebo sekretářka zatím v draftování po internetu nadšeným personalistou doufat nemohou. Kdo si navíc svůj strukturovaný životopis dříve občas rád přikrášlil v rozporu s pravdou, měl by na podobné praktiky na LinkedIn rychle zapomenout. Na internetu je totiž životopis dostupný mnohem více lidem a s tím i roste pravděpodobnost provalení oné drobné lži. 

Zatímco mezi většinou Čechů mají sociální sítě pověst přetechnizované ztráty času okořeněnou narušením soukromí, LinkedIn ukazuje, že tomu tak být vždycky nemusí. Moudrým užíváním si člověk může zásadně vylepšit život. Tím, že získá lepší práci. Je ale k němu nutné tak přistupovat. Každé virtuální kliknutí se tam totiž může proměnit ve velmi reálné následky v životě.

Klíčová slova: komentář, LinkedIn, sociální sítě, práce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.