21.10.2016 16:38


Výpadek proudu? Nově zbudovaný dispečink společnosti E.ON umožní efektivní řešení

Autor: Marek Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Energetická skupina E.ON otevřela v Brně v budově rozvodny Brněnských tepláren nové dispečerské centrum. Cílem projektu je zajistit spolehlivější dodávky elektřiny na území jihomoravského kraje včetně několika krajů sousedních. Cena rekonstrukce budovy činí 500 milionů korun.

Budova dispečinku

Brno – Moderní řídící středisko otevřela energetická skupina E.ON v budově Brněnských tepláren. Důvodem je zkvalitnění služeb a rychlejší komunikace s terénními pracovníky. Kontrolní systém hlídá napětí a zatížení zařízení a okamžitě informuje o poruchách. Dispečeři v případě výpadku proudu přesně lokalizují místo závady a vyšlou na místo technika, který ji opraví. Starý dispečink byl schopný závadu lokalizovat s mnohem menší přesností a doba, po kterou byli obyvatelé bez proudu, se protahovala. Nové řídící centrum pokrývá nejen kraj Jihomoravský, ale také Jihočeský, Zlínský a Olomoucký kraj a Vysočinu.

Nově má dispečink k dispozici vlastní napájecí jednotku. „Když dojde k výpadku proudu, je nutné, aby dispečink dále fungoval. Pro tyto případy máme zajištěné vlastní napájení v podobě baterií nebo dieselagregátu,“ řekl vedoucí útvaru Dispečerské řízení Petr Vaculík. Nový objekt je více centralizovaný a umožňuje napájet i rozvodny a další energetická zařízení. 

Větší prostory umožňují dispečerům lépe reagovat na případné mimořádné události. „V případě kalamit nebo námraz, které je třeba odstranit, máme nyní možnost efektivněji posílit směny, aby naši dispečeři problém co nejrychleji odstranili,“ uvedl Vaculík.

Vedení společnosti doufá, že moderní technické zázemí a větší prostory umožní další rozvoj i do budoucna. V plánu je například realizace řízení sítí nízkého napětí. „Sítě nízkého napětí jsme doposud neměli možnost řídit, nyní k tomu však máme prostor,“ vysvětlil předseda představenstva E.ON Zdeněk Bauer.

Klíčová slova: energie, E.ON, dispečink

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.