06.04.2016 18:08


Vyhrazená parkovací místa na brněnském hlavním nádraží umožňují pohodlné zastavení a přestup na vlak

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Řidiči osobních aut mohou nyní nově zastavit před vchodem do budovy brněnského hlavního vlakového nádraží. Na pět minut a zdarma. Umožňují to dvě vyhrazená parkovací místa označená zkratkou K+R, která mají sloužit především pro vyložení a naložení pasažérů nebo zavazadel. Cílem této novinky je umožnění snadného přestupu z osobní na veřejnou dopravu.

Brno – Řidiči již mohou před brněnským hlavním vlakovým nádražím na pět minut bezplatně zaparkovat, aby vyložili spolujezdce a jejich zavazadla. Slouží k tomu dvě nově zřízená parkovací místa s označením K+R (podle mezinárodní značky kiss and ride, česky polib a jeď), která jsou umístěná za stanovištěm taxíků přímo před vchodem do hlavní nádražní budovy. Novinka je součástí právě probíhajících změn v městské dopravě a jejím účelem je efektivní a pohodlné přestupování z osobní na veřejnou dopravu.

Vyhrazená parkovací místa před vchodem do budovy brněnského hlavního nádraží | Autor: Anna TišnovskáMožnost krátkodobého zaparkování bez poplatku výrazně usnadňuje cestujícím pěší trasu od auta k nádraží. Nejbližší parkoviště u hotelu Grand se nachází asi dvě stě metrů od vchodu, navíc je zde doba parkování zpoplatněná. Chodci také musí projít podchodem nebo přes rušnou ulici a se zavazadly je tato trasa velmi nepohodlná. Mnozí lidé si proto nová parkovací místa chválí. Jiní brněnští řidiči velké změny k lepšímu nečekají. Nejezdím na hlavní nádraží autem, vůbec se tam nedá zaparkovat a je to tam úzké. Mnohem jednodušší je cestování městskou hromadnou dopravou, i když to může být s kufry problém. Pokud by parkovací místa byla volná, zastavila bych tam. Ale dvě jsou na tak velké nádraží málo," řekla Brňanka Gabriela Kostihová.

Kontrolu využití parkovacích míst má zajišťovat stejně jako u těch placených městská policie. Strážníci dodržování dopravní značky K+R v Nádražní ulici průběžně kontrolují a sledují četnost využití tohoto krátkodobého stání. Vzhledem k tomu, že značka je na místě zatím jen krátce, zjišťujeme, že část motoristů o ní nemá žádné nebo jen velmi malé povědomí," uvedl strážník brněnské městské policie Pavel Šoba. Dále připomněl, že okolí budovy nádraží je monitorováno kamerami, proto lze na záznamu v případě nesrovnalostí dohledat skutečnou dobu parkování. Vzhledem k tomu, že tyto značky nejsou v tuzemsku příliš známé, uvidíme až po určité době fungování, jestli je budou brněnští řidiči využívat, nebo zneužívat. V prvních týdnech budeme řidiče na změnu převážně upozorňovat a vůči ojedinělým a méně závažným prohřeškům zvolíme benevolentnější přístup," dodal Šoba na závěr.

Vedení brněnského magistrátu plánuje zavedení speciálních značek K+R také v okolí základních a mateřských škol, aby mohly děti bezpečně vystoupit přímo před budovou a nemusely přecházet silnici. Záleží také na tom, zda řidiči začnou vyhrazená místa účelně využívat. Pokud se potvrdí jejich pozitivní přínos pro veřejnou dopravu, bude jich v Brně přibývat.   

Klíčová slova: parkování, Brno, hlavní nádraží, k+r

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.