08.03.2020 13:01


Výhra v soutěži mi dokázala, že má můj projekt smysl, říká oceněná doktorandka Kristýna Tučková

Autor: Iva Kovačičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V laboratoři výzkumné skupiny Karla Říhy nejprve jako brigádnice umývala nádobí. Dnes tam pracuje jako doktorandka na vlastním projektu. Doktorát původně studovat nechtěla, ale téma dizertační práce ji natolik zaujalo, že ho nechtěla přenechat někomu jinému. V únoru převzala Kristýna Tučková z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity cenu pro talentované doktorandy. Od Jihomoravského centra mezinárodní mobility dostane stipendium ve výši 300 tisíc korun na tři roky.

Kristýna Tučková

S jakým projektem jste zvítězila v soutěži Brno Ph.D. Talent?

Projekt, se kterým jsem soutěžila, je zároveň mou dizertační prací. Jedná se o výzkum řasy Ostreococcus tauri, která má jednoduchý genom. Pomocí syntetické biologie můžu změnit vlastnosti buňky tohoto organismu na takové, které jsou pro mě výhodné. Konkrétně bych chtěla řasu využít pro produkci membránových proteinů, která je za běžných okolností dost obtížná. Pak bych ještě pomocí ní chtěla stanovit metodu k analýze proteinů na atomární úrovni.

V čem mohou výsledky vašeho výzkumu pomoct?

Mohu řasu upravit tak, aby produkovala například léčivé proteiny. Ostreococcus tauri je totiž výborný modelový organismus a její vlastnosti se dají převést na další organismy. Ty pak mohou být využity pro výrobu léčiv nebo třeba biopaliv. Záleží, kam budu směřovat a jakým způsobem řasu upravím. Když budu vědět, jaký protein by šel využít jako konkrétní léčivo, upravím vlastnosti řasy tak, aby se ho naučila produkovat. Pokud je to tedy vůbec možné.

Jak jste se dostala k syntetické biologii, které se věnuje váš výzkum?

Studovala jsem na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a na VUT biochemii, potom genomiku a proteomiku, což jsou vědy zabývající se DNA a proteiny. Zároveň jsem se věnovala chemii pro medicínské aplikace. Moje diplomové práce se dost lišily od toho, co dělám teď. Každopádně znalosti a zkušenosti ze svých studií určitě zužitkuji i nyní, v přírodních vědách se dovednosti nikdy neztratí.

Jak vás napadlo zkoumat a pomocí syntetické biologie upravovat řasu Ostreococcus tauri?

Pracovala jsem s ní už při magisterském studiu. Prováděla jsem s ní jednodušší úpravy a práce s ní mě opravdu hodně bavila. Pak na ni vedoucí naší výzkumné skupiny Karel Říha vypsal téma dizertační práce. Původně jsem nechtěla jít studovat doktorát. Když jsem se ale dozvěděla o tomto tématu, nemohla jsem si ho nechat ujít. Teď jsem se díky stipendiu k výzkumu zavázala na další tři roky. Když se to bude dobře vyvíjet, je dost možné, že z toho nebude jen můj soutěžní a dizertační výzkum, ale celoživotní projekt.

Aktuálně působíte ve výzkumné skupině Karla Říhy v Mendelově centru genomiky a proteomiky rostlin. Kdy a jak jste se stala členkou svého výzkumného týmu?

Na bakalářském studiu jsem jako brigádnice doplňovala v laboratoři špičky a umývala laboratorní nádobí. Jednoho dne jsem vedoucího Karla Říhu poprosila o téma bakalářské práce. Od té doby pod ním pracuju a velmi mě inspiruje. Vážím si toho, že kdykoliv se potřebuji o něčem poradit, mám se na koho obrátit.

Co jiného kromě finanční podpory vám výhra v soutěži přinesla?

Stipendium mi pomůže, abych nemusela řešit peníze a mohla se plně věnovat výzkumu. Kromě toho organizující společnost slíbila, že pro nás připraví nějaké přednášky a workshopy. Já předpokládám, že to bude třeba na téma prezentačních dovedností. Hlavně mi ale výhra dokázala, že dělám něco, co má význam a že má smysl se tomu věnovat a pokračovat v tom. 

Příští tři roky budete čerpat stipendium a pracovat na výzkumu řasy. Jaké jsou vaše další plány do budoucna?

Po doktorátu bych si možná chtěla najít pozici někde v zahraničí, abych se ještě zdokonalila. Nechci tam ale zůstat, zřejmě bych se pak chtěla vrátit do Brna. Pro svůj obor potřebuji být ve větším městě, jinak neseženu uplatnění. Brno nabízí jednak místo pro výzkumníky, jsou tu ale i biotechnologické firmy, které by mě mohly zaměstnat. To je ale všechno dost vzdálené. Teď mám před sebou tři roky s Ostreococcus tauri, které, doufám, přinesou nové poznatky a příznivé výsledky.

 

 

Klíčová slova: Masarykova univezita, Přírodovědecká fakulta, věda, výzkum, doktorandka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.