15.04.2019 19:15


Vycvičit kozu je asi osmkrát těžší než psa, říká cvičitelka Petra

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Může se koza naučit stejné povely jako pes? Cvičitelka Petra ve svých kozích show dokazuje, že ano. V jejích vystoupeních kozy podávají kopýtko, tancují nebo proskakují obručí.

Audio

    Paní Petra srovnává výcvik psů a koz.
         
    Autor: Martin Foral

Cvičené kozy. Foto: Martin ForalBrno – S netradičním druhem vystoupení navštěvuje cvičitelka Petra (celé jméno redakce zná, ale ze závažných osobních důvodů neuvádí – pozn. red.) mateřské školky, základní školy a veřejné akce. Její cvičené kozy ohromují diváky nejrůznějšími kousky, které by u tohoto zvířete čekal málokdo. „Kdysi jsem měla i vycvičená prasátka, také bych chtěla vyzkoušet pracovat s ovcemi a s lamami. Fascinuje mě i výcvik pštrosů, kteří se v některých zemích cvičí i na obranu, i když já jsem zaměřená na pozitivní způsob výcviku," říká Petra.

Jak jste se dostala ke cvičení koz?

Původně jsem cvičila psy, poté jsem si koupila na mléko svoji první kozu Jůlii. Říkala jsem si, že jako cvičitelka se přece nebudu honit po zahradě s nějakou nevychovanou kozou. Proto jsem se ji rozhodla naučit některé psí povely. Šlo jí to, tak jsem spíše z legrace zkusila kozu naučit něco z dog dancingu. Poté jsme se s Jůlinkou zúčastnily soutěže Miss koza, kterou s přehledem vyhrála na vzhled i poslušnost. Lidé, kteří nás viděli, byli překvapeni, jak Jůlinka poslouchá, a říkali, ať s ní začnu veřejně vystupovat.

Jak vypadaly vaše začátky s kozí show?

Poprvé jsem vystupovala v roce 2016. Zájem byl zejména ze strany škol a školek. Neměla jsem původně ambici vystupovat na veřejných akcích. Potom jsem ale dostala nabídku účinkovat na dětském dnu v Praze v Letňanech. Byla to vlastně naše první veřejná akce. Když jsem uviděla program a přečetla si jména celebrit, která společně se mnou budou účinkovat, zbledla jsem. Byly to velké nervy, ale děvčata to zvládla a cvičila výborně. Nakonec jsem se dozvěděla, že naše vystoupení se divákům líbilo úplně nejvíce.

Předtím jste cvičila psy. Jak byste srovnala práci se psy a s kozami?

Vycvičit kozu je asi osm krát těžší než psa. Především proto, že koza nemá takovou vůli vyhovět a poslouchat povely. Nemá tu psí poslušnost ani sklon k disciplíně a je tvrdohlavá. Konkrétní povel se koza naučí stejně rychle jako pes. Ovšem naučit ji poslušnosti je na celém výcviku vůbec to nejnáročnější. Používám na to speciální metodu, kterou ovšem neprozradím, protože je to částečně moje know-how.

Od jakého věku se již dá s kozami pracovat?

Obecně se dá říct, že zhruba po dvou měsících se s nimi dají cvičit první povely. Je to ale individuální. Měla jsem kozlíka, kterého jsem už ve dvou týdnech dokázala pár věcí naučit.

Při show vystupujete jen s kozami, s kozly se vystupovat nedá?

Mezi kozami a kozly při výcviku není žádný rozdíl. Vždycky jde o povahu toho konkrétního zvířete. Problém je, že kozlové nejsou vhodní na vystupování, protože smrdí, mají zkrátka silný zápach.

Stala se vám při vystoupení někdy nějaká kuriozita?

Jednou jsme vystupovali pro mateřskou školku v Dubňanech. Školka měla velkou uzavřenou zahradu, tak jsem po vystoupení pustila kozy navolno, aby si odpočinuly, zrelaxovaly a napásly se. Asi pět minut jsem na ně nedávala pozor a balila pomůcky. Potom jsem se otočila a kozy byly pryč. Bála jsem se, že mi je někdo odvezl, protože normálně se ode mě nikdy nevzdálí dál než na padesát metrů. Zavolala jsem na městskou policii. Po několika minutách mi volali zpět a říkali, že občané hlásí pohyb koz po městě. Není mi jasné, jak se dostaly ze zahrady. Plot byl vysoký, i když vím, že koza dokáže přeskočit i 160 cm. Asi nějakou cestu našly. Naštěstí je jeden pán odchytil na své zahradě. Byl pro mě šok, když jsem zjistila, že bydlí v ulici na druhé straně města. Chvíli mi trvalo, než jsem zahradu našla. Auto jsem nechala asi půl kilometru od ní. Říkala jsem si, že se vrátím pro auto a přijedu přímo k zahradě, abych kozy naložila. Jůlinka ale hrozně mečela, když jsem od ní odcházela, tak jsem jí vzala s sebou. Po pár metrech se ale silně vzepjala, přetrhla si obojek a uháněla pryč. Před přítomnou městskou policií jsem si připadala opravdu trapně. Jůlinka proběhla jednou ulicí, druhou až doběhla k farmě, kde chovají kozlíky. Jelikož byl zrovna podzim a kozy byly v říji, tak se tím záhada rychle vysvětlila.

Co plánujete do budoucna? Chcete show ještě někam posunout?

Momentálně máme tolik nabídek na vystoupení, že ani nejsme schopni všem vyhovět. Show prakticky pořád inovuji. Vymýšlím změny podle typů akcí. Kozy jsou schopné cvičit na slova básniček, takže trénujeme různé vánoční, velikonoční, masopustní, mikulášské či jiné básničky. Plánuji si pořídit další kozy. Chtěla bych i ovečky, ale to budu muset nejprve vyřešit problém s velikostí pozemku. Připravuji také vydání nové knížky o kozách, na kterou jsem získala autorská práva od spisovatelky Věry Provazníkové.

Klíčová slova: Cvičené kozy, show, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.