11.05.2016 16:48


Východočeské muzeum otevřelo novou expozici o příběhu Pardubic

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekt za téměř třicet milionů korun má pomoci zatraktivnit Pardubice jak pro obyvatele, tak i pro budoucí návštěvníky. Nová výstava na pardubickém zámku nese název Pardubice – příběh města. Veřejnosti je expozice přístupná od začátku května.

Pardubice – Po pěti letech se pardubický zámek dočkal nové atrakce. Na více než tisíci metrech čtverečních se návštěvníci mohou seznámit s historií Pardubic. Od středověku až po první světovou válku je provede Nová výstava přiblíží návštěvníkům historii Pardubic. Foto: Eliška Kolmanovározsáhlá instalace s celkem pěti tematickými celky a interaktivními prvky. „Celkem jsme do expozice umístili šest informačních kiosků. První se například týká historických nálezů. Kromě kiosků si návštěvníci mohou otestovat své znalosti v interaktivních kvízech,“ řekla historička Věra Doležalová.

Mezi další takové prvky patří také mapa podniků, na které si návštěvník může prohlédnout, kdy a kolik firem v Pardubicích postavilo svá sídla. „Na raznici na suchou ražbu si návštěvník může vyrazit reliéfní samolepku městské pečeti z 16. století,“ uvedl další příklad ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Celý projekt se snaží především propagovat pardubický zámek jako kulturní památku. Postupně by se měla památka návštěvníkům otevírat stále více. „Pro výstavu dlouho nebyly prostory, správná doba nastala až teď. Postupně chceme celý zámek otevírat stále víc a víc,“ vysvětlil Libánek. Podle jeho slov totiž muzejnictví přispívá k rozvoji vlastenectví. „Naše výstava se snaží i o časovou analogii, aby si návštěvník mohl lépe uvědomit souvislosti. Dozví se tam, že například Pernštejnové začali vládnout rok před objevením Ameriky,“ popsal funkci informačních panelů Libánek.

Samotná expozice se připravovala tři roky. „Z renesance a doby pánů z Pernštejna uvidí návštěvníci jako největší zajímavost pozůstatky dřevěného pernštejnského vodovodního potrubí, měšťanský terakotový portál či dochovanou koženou obuv,“ vyjmenoval některé z exponátů kurátor výstavy Ladislav Nekvapil. Kromě toho na návštěvníky čeká i originální hodinový stroj ze zámecké věže z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, který ve věži byl až do 70. let minulého století.

Klíčová slova: Pardubice, Východočeské muzeum, Příběh města, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.