26.03.2019 21:42


Výčepní Eda ze seriálu Most! vystoupí v hlavní roli divadelní hry Nebezpečné vztahy

Autor: Jana Kopecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Komediální činohra Nebezpečné vztahy bude od dubna na programu Městského divadla v Brně. Drama plné přetvářky je ztvárněním klasického francouzského románu v dopisech. Na rozdíl od jiných adaptací ale hra nezůstane jen u psaníček, obě hlavní postavy se spolu setkají.

Michal Isteník, Zdroj: www.buranteatr.cz

 

Brno – Městské divadlo v Brně představí další letošní premiérovou inscenaci, komedii Nebezpečné vztahy. Hra, která bývá v českých divadlech uváděna i pod názvem Nebezpečné známosti, pochází z roku 1782. Jejím autorem je francouzský spisovatel Choderlos de Laclos. Představení režíruje Mikoláš Tyc, který na jeviště Městského divadla vstupuje pošesté. „Za konverzací excelentní komedie se ukrývá silná bolest," sdělil na tiskové konferenci Tyc.

Román se dočkal mnoha divadelních i filmových adaptací. Drama milostných intrik svádí dohromady bývalé milence markýzu de Merteuil a vikomta de Valmont. Oba manipulátoři si hrají s city ostatních. Postupně se však ukáže, že jejich vlastní srdce jsou křehčí, než si mysleli. Markýzu a vikomta budou hrát Radka Coufalová a Michal Isteník. 

Podle Tyce se podařilo do obou hlavních rolí najít skvělé herce. „Valmont dokáže pomocí slov využít situaci ve svůj prospěch a Isteník tohle ovládá mistrovsky," uvedl režisér. Dodal, že jeho vystupování a sebeprezentace umí všechny okouzlit.

Spokojenost se svou postavou vyjářila i protagonistka markýzy de Merteuil, která je sokyní vikomta Valmonta. „Role matek a zkušených žen mě rozhodně posouvají dál," svěřila se Coufalová, která v Městském divadle v Brně působí již osmnáctým rokem.

Dramaturg hry Jan Šotkovský přiznal, že uvažoval o kostýmech ze současnosti, nakonec však vše nechal při starém. Hru chce vztáhnout k dnešní době spíše tematickými odkazy. „Poslední obraz končí větou, že by se mělo pokračovat ve hře. Tím se snažíme říci, že ať se děje cokoliv, člověk by měl pokračovat dál," prozradil režisér.

Studentka pedagogické fakulty Hana Syslová viděla mnoho předchozích ztvárnění Nebezpečných vztahů. „Na představení se plánuji jít podívat i přesto, že činoherní scéna Městského divadla není moje nejoblíbenější," řekla Syslová. Přiznala, že je zvědavá, zda se hra bude držet originálu. Premiéra divadelní hry je naplánována na šestého a sedmého dubna letošního roku.

Klíčová slova: Michal Isteník, Nebezpečné vztahy, Městské divadlo, Drama

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.