26.10.2017 21:29


Všímejte si věcí okolo sebe, říká anonymní strážce architektury Arch Vader

Autor: Veronika Matúšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Autoři projektu Archwars se objevili před pěti lety, aby upozorňovali na nešťastné stavební rekonstrukce i nové nepovedené budovy. Hlavní roli hraje na internetových stránkách, ve videích a na fotkách Archwars maskovaný Arch Vader, který se označuje za anonymního strážce architektury. V brněnské Kavárně Praha pak jako součást akcí Prostor Pro představil svou činnost osobně.

Arch Vader Foto: Veronika Matúšová

Brno – Arch Vader, muž v převlečení upozorňující na nepovedenou architekturu v podobě nových staveb i rekonstrukcí, vystoupil ve středu 25. října v Kavárně Praha, aby na akci Prostor Pro architekturu představil projekt Archwars. Jeho aktivitu mohou lidé sledovat především na facebookových stránkách, kam jeho tým umisťuje fotky a videa. „Arch Vader se nenarodil, ale vznikl z frustrace. Proto musí být zlý tak jako třeba Darth Vader, což je klasický záporný hrdina se spoustou fanoušků,“ řekl k začátkům sám přednášející.

Maskovaný kritik architektury o své činnosti vtipkoval, ale také jasně představil svou motivaci. „Stránka Archwars je bulvár. Je zavádějící i odborná, a snad vtipná. Základ tvoří fotky s krátkým komentářem, pomocí videí se zase dají laikovi vysvětlit i komplikovanější problémy na poli architektury. Čas od času se objeví upozornění na závažnější kauzu,“ uvedl stránku Arch Vader. „Myslím, že problémem je chybějící zdravá mezioborová kritika, proto tohle dělám,“ vysvětlil svůj cíl.

V prezentaci muž skrývající identitu ukázal konkrétní příklady architektonicky nevydařených známých i neznámých budov nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Upozornil na publikované zajímavosti z oboru. „Na Googlu se dá zdarma najít třeba Encyklopedie sídlišť nebo publikace Maskování kapacit,“ doporučil Arch Vader.

Po přednášce se vyjádřil i ke svému převleku. „Bez kostýmu bych nebyl ani z půlky tak populární jako teď. Někdy je ale docela hrůza takhle chodit po městě - je horko a hrozí, že se někdo lekne,“ zavtipkoval. „K čemu by bylo odhalení? To neplánuji,“ odpověděl na otázku, zda se veřejnosti ukáže v civilu. Arch Vadera sleduji asi tři čtvrtě roku a budu pokračovat. Forma pichlavého komentáře od odbornějšího publika je můj šálek kávy," vysvětlila svoji přítomnost divačka Natálie Frydrýšková. Myslím, že si dost lidí neuvědomuje, kolik za těmi vtípky a vším dalším stojí práce," dodala studentka.

Akci Prostor Pro zaštiťuje Moravská galerie. „Střídají se témata, která svým zaměřením tvoří název, tedy Prostor Pro architekturu, design, umění nebo knihu,“ řekla organizátorka Silvie Šeborová. „Diváky se nám na přednášky daří zvát už asi tři roky. Zajímavý byl třeba večer věnovaný devadesátým létům, který jsme uskutečnili jako doplněk k výstavě Kmeny 90,“ připomněla Šeborová.

Další setkání je plánované na 8. listopadu. Vystoupí výtvarník Krištof Kintera a ilustrátor Juraj Horváth.

Klíčová slova: Archwars, architektura, Praha v Brně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.