18.12.2019 21:24


Všichni říkají, že uvidíš mimozemšťany a růžové slony. Ve skutečnosti jsi jen úplně mimo, popisuje umělkyně zkušenost s lysohlávkami

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dvacetiletá Natálie se kreslení věnuje už od dětství, před rokem začala umění studovat a nedávno se rozhodla vyzkoušet tvorbu pod vlivem halucinogenů. Zkušenost s "houbičkami" hodnotí negativně, místo barevných vzorů se dostavil strach a pokřivená realita.

Umělecká tvorba pod vlivem lysohlávek. Foto: Natálie.

Drogy jí nabídl dealer na taneční párty. „Říkal, že vypadám jako umělec, který k tvorbě používá něco podobného. Řekla jsem mu, že taková nejsem, ale že nejsem proti,“ vzpomíná umělkyně. „Připadalo mi to jako zajímavý pokus, chtěla jsem namalovat něco nového," vysvětluje Natálie. „Díky bohu jsem neskočila pod auto ani nevyskočila z okna.“

S dealerem se spřátelili a nakonec spolu na studentském bytě vyzkoušeli lysohlávky. „Nejdřív jsme si pustili seriál a už během toho jsem nezvládala dávat pozor, bylo hrozně těžké se soustředit, hodně jsme se smáli, cítila jsem se jako opilá, ale vizuál nepřicházel."

Potom se podle jejích slov věci děly strašně rychle, Natálie nebyla s to rozlišovat mezi realitou a iluzí. „Půlhodinu jsem ležela a pak jsem najednou stála u zrcadla, snažila jsem se na sebe mluvit a nemohla jsem přestat vydávat různé zvuky. Nevěděla jsem, jestli se poslední půlhodina stala, nebo ne. Všechno, co jsem dělala, bylo naprosto iracionální, říkala jsem náhodné věci," popisuje.

Pod vlivem halucinogenů Natálie vůbec nezpochybňovala věci, které dělala. „Chtěli jsme jít ven a já jsem řekla jsem že půjdu jen pokud si nebudu muset obléct kalhoty, protože mě v tu chvíli z nějakého důvodu hrozně děsily. Vytvořila jsem si pravidla, která nedávala smysl. Není to tak že bych nesnášela kalhoty, ráda je nosím. Spíš jsem se ještě předtím, než jsem si dala drogy, převlékla do pohodlného oblečení a nechtělo se mi někam chodit. Když jsme pak měli jít ven, neřekla jsem, že se mi nechce převlékat, ale že mám z kalhot strach a že si je za žádnou cenu obléct nemůžu."

Návrh herního světa, práce, která nevznikla pod vlivem drogy. Autor: Natálie.

Podle Natálie se na internetu téměř nevyskytují informace o riziku, že halucinogeny mohou člověku způsobit takové stavy. Následně ukazuje obrázky, které malují lidé s "třetím okem" jako abstraktní obrázky se spoustou barev a magických znaků. „Všechno bylo hrozně pomalé, jako kdyby mi někdo dal kládou přes hlavu a ztratila jsem většinu schopností. Není na tom nic cool a malovat pod vlivem není nic speciálního. Všichni říkají, že uvidíš mimozemšťany a růžové slony, ve skutečnosti jsi jen úplně mimo." 

Natálii připadalo, že se ve tmě všechno hýbalo. „Bylo to jako bych byla uvnitř monstra, které vypadá jako barák, ale vlastně to byla taková pohyblivá hmota," hledá slova, „celá realita byla pokřivená. Měla jsem strach projít chodbou, když jsem se nesoustředila, jako by mi věci kolem chtěly dát najevo, že tam jsou. Když jsem si je ale prohlédla zblízka, nebylo na nich nic divného."

V nejhorší chvíli jí připadal čas neskutečně pomalý. „Pořád jsem koukala na mobil, kolik je hodin, protože jsem to pořád zapomínala. Měla jsem pocit, že uplynulo několik hodin a bylo to jen patnáct minut."

Pod vlivem lysohlávek byli oba zhruba pět hodin. „Ale až po osmi hodinách jsem byla vůbec schopná formulovat smysluplnou větu. To byl asi i moment, kdy jsem měla největší strach, že zůstanu navždy mentálně zpomalená."

Podobnou zkušenost by nikomu nedoporučila. „To, co jsem nakreslila bylo opravdu škaredé. Pokud chce být člověk nějakým způsobem tvořivý, to poslední, co by měl dělat, je začít brát drogy," myslí si Natálie.„Jen tě to zdecimuje, tvoříš „umění", které by zvládla udělat tvoje kočka."

Klíčová slova: lysohlávky, umění, halucinogeny, umělec, drogy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.