21.11.2016 12:36


Všechny přehrady, které měly smysl, už stojí, říká ekolog Mojmír Vlašín

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ochrana podzemní vody, tůně a mokřady (území zadržující vodu). To je podle brněnského zastupitele a ekologa z institutu Veronica Mojmíra Vlašína návod na řešení zhoršujícího se sucha. Plán výstavby nových přehrad odmítá, včetně často skloňované přehrady v údolí řeky Oslavy. 

Ekolog z institutu Veronica vysvětluje, že sucho je možné řešit i jinak než budováním nových přehrad. Foto: vlasin.cz

Brno – Jak řešit sucho, které je právě na jižní Moravě důležitým problémem, vyzývá zoolog a nestraník za Stranu zelených Mojmír Vlašín. Budování dalších přehrad podle něho suchu nezabrání. „Když je sucho a voda neteče v řekách, tak potom není ani v přehradách,“ zdůvodňuje svůj postoj Vlašín.

Proč se stavíte proti výstavbě přehrad?

Přehrady ničí přírodu. To je známá věc všude na světě. Smysl vodařů se v čase mění. Klíčové je postavit nádrž a k tomu se dodají důvody podle toho, co je v dané době zrovna užitečné. Když je hlad po elektřině, staví se nádrž kvůli elektrárně. Když je sucho, tak je elektrárna vedlejší a jde o zásobárnu vody. Když jsou záplavy, má nádrž zabránit jim. Vždycky se vymyslí nějaký důvod, proč se má přehrada stavět. Ve skutečnosti jde ale o to nalít spoustu betonu do krajiny, ten se dobře fakturuje a všichni se z toho mají dobře. Všechny přehrady, které měly smysl, jsou už postaveny.

Které to jsou?

Například Brněnská přehrada. Ta dnes už původní smysl neplní, byla to vodárenská nádrž, teď je to nádrž vysloveně rekreační, ale u Brněnské přehrady je neskutečná kombinace velikosti nádrže a objemu vody. Hráz je neuvěřitelně malá, takových lokalit je v České republice málo a na všech takových místech už přehrady stojí. Další je třeba Vírská přehrada. Tam se ale zkazila voda, takže dnes už původní vodárenský smysl také přestává plnit.

Jde opravdu zajistit pro celou Českou republiku dostatek vody bez přehrad?

Nejsem hydrolog ani klimatolog, abych mohl říci, že to jistě jde. Nicméně jsou tady některé jasné věci. Voda zadržovaná v přehradách je vidět, a proto jsou přehrady vnímány jako zásobárny vody, byť jimi ve skutečnosti třeba ani nejsou. Voda schovaná pod zemí, sice vidět není, nemohou k ní ale sinice, nemůže se kazit a je poměrně chráněná před povrchovým znečištěním. Mnohem důležitější je proto zachovat podzemní zásobárny než stavět ty povrchové. Navíc když je sucho a voda neteče v řekách, tak potom není ani v přehradách.

Jak se v České republice vyvíjí stav zásob podzemní vody?

Jsou vesměs uloženy ve štěrkopíscích. Největší zásoby jsou například podél řeky Moravy, které se táhnou od Zlína až po Lanžhot. Hrozí zde ale nebezpečí znečištění ropou, která se tam dříve těžila. Další ohromnou hrozbou je frakování, získávání plynu z břidlic, kdy se do země pumpují různé chemikálie. Jenom pod Brnem leží obrovská zásobárna artéských vod, které se vsakují do země v oblasti Moravského krasu a vystupují pod tlakem na povrch, jako třeba Balbínův pramen v Černovicíh. Na tomto zdroji zase leží skládka. To je časovaná bomba a změť toho, co Brno za sto let vyprodukovalo. Je potřeba chránit podzemní vodu před znečištěním a udělat vrty, tak, aby se nezničila, ale aby se mohla v případě potřeby okamžitě využít.

Jak jinak se lze ještě chránit před suchem?

Pomocí tůní, rybníků a mokřadů. Mokřady se v minulosti odvodnily a do určité míry se v tom pokračuje. Třeba tím, že se v lesích budují asfaltové cesty, které odvádí vodu. Na blátivých cestách se voda vsakuje a vytvářejí se tam tůně. Asfaltové cesty jsou sice úzké a nenápadné, jsou jich ale tisíce a budují se další. Navíc mokřady jsou chladná území, kde se zdržují mlhy. Ty potom klesnou a rosa zůstane. Jsme střechou Evropy, nic k nám nepřitéká, jen odtéká. Jsme závislí na tom, co sem přinesou deště, jenže se toho zbavujeme, odvodňujeme, a když je nejhůř, tak to chytáme do přehrad. Základ je ale v tom, že voda musí zůstat v krajině.

Údolí řeky Oslavy, kde by mohla stát přehrada. Proti tomu se ale postavili tamní obyvatelé, starostové obcí nebo třeba zpěvák ze skupiny Kamelot. Foto: Zachraňmě údolí Oslavy

 

Prosazuje nějaká obec z vašeho hlediska rozumnou odpověď na hrozbu sucha?

Ano. Například v Božicích přišli s nápadem, že vybudují mokřad. Obyvatelé na to věnovali své vlastní pozemky. Udělali tam i naučnou stezku, kde představují, která zvířata tam žijí, jaké rostliny tma rostou a že se tam zdržuje voda. Je to oblast, která je na vodu poměrně chudá a o to je to cennější.

Na druhou stranu říkáte, že je možné plánovat přehrady, pokud jiný veřejný zájem převáží ten na ochraně přírody. Co je oním jiným veřejným zájmem?

Jiným veřejným zájmem je třeba potřeba zásobování pitnou vodou nebo potravinami. Nicméně evropská legislativa uvádí řadu evropsky významných lokalit. Jednou z nich je třeba údolí Oslavy a Chvojnice. To je ale momentálně v seznamu lokalit, kde by mohly stát přehrady. Tuto unikátní soustavu biotopů nelze ničím jiným nahradit. V tomto střetu se musí doložit, že zásobování vodou nelze zajistit jinak než stavbou přehrady a v tomto případě jiná cesta je. Je tam vybudovaná vodárna, která kombinuje povrchovou i podzemní vodu a pro potřeby lidí stačí. Pak je tam další veřejný zájem, aby bylo dost vody pro jadernou elektrárnu. Její mluvčí říká, že mají vody dost, a dokonce když vybudují další blok, pořád budou mít vody dost. U Čučické přehrady (přehrady v údolí řeky Oslavy) podle mě veřejný zájem odůvodnitelný není. A pokud ano, rozhodně nepřevyšuje státní i mezinárodní veřejný zájem na ochraně přírody.

Co je tedy podle vás potřeba v údolí Oslavy udělat?

Rozumné by bylo, kdyby od toho dali všichni ruce pryč a nechali tu oblast být. Není tam třeba dělat vůbec nic. To je obrovská výhoda. Obce jsou tam postavené vysoko nad údolím, takže na ně řeka nedosáhne a nemůže je zaplavit. A vody pitné, i té pro elektrárnu je tam dost.

Lidé podali proti zamýšlenému vodnímu dílu Čučice (přehradě v údolí Oslavy) petici do Poslanecké sněmovny. Je nutné podnikat další kroky?

Ano, cíl je jasný, dostat Čučickou přehradu ven ze seznamu navržených přehrad. Přehrada se nebude stavět, o tom už nikdo neuvažuje. Šlo o to, aby se utratily peníze za nějakou zbytečnou studii, to už je teď zřejmé. Ale to neznamená, že jsme vyhráli. Dokud je oblast v seznamu, nebezpečí existuje. Je potřeba říci, že se na toto území už nikdy nebudou provádět studie a že se už nikdy nebude uvažovat o tom, že by se tam mohlo stavět.

Klíčová slova: sucho, přehrady, podzemní zásobárny, Mojmír Vlašín, údolí řeky Oslavy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.