01.10.2017 16:26


Volit mimo trvalé bydliště lze jen s voličským průkazem

Autor: Sára Zedková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Volby mohou znamenat nepříjemné komplikace pro voliče, kteří v době voleb nebudou v místě trvalého bydliště. Mimo trvalý volební okrsek lze totiž volit pouze s voličským průkazem. Cesta do místa trvalého bydliště je pro mnohé překážkou, která může vést k volební neúčasti. Průkaz vydávají obecní úřady v místě trvalého bydliště. Je možné jej získat hned několika způsoby.

Úřad městské části Brno-střed. Foto: Sára Zedková

Brno – Volby do Poslanecké sněmovny se odehrají už za necelý měsíc v termínu 20. a 21. října. Řada voličů ale pracuje či studuje mimo své trvalé bydliště, případně jsou členy volebních komisí mimo své volební okrsky. Právě tito voliči mohou nejpozději do 18. října do 16 hodin podat žádost o voličský průkaz, který umožňuje volit i mimo domovský okrsek.

Podle pokynů ministerstva vnitra lze žádost o voličský průkaz podat hned třemi způsoby. Prvním způsobem je přijít osobně na městský úřad v místě trvalého bydliště, kde stačí prokázat svou totožnost. Průkaz může volič získat i na základě písemné žádosti. Ta nemá předepsaný formulář. Musí ale obsahovat podpis ověřený úřadem, poštou nebo notářem. Poslední způsob je elektronicky přes datovou schránku, kterou si může založit každý na jakémkoli CzechPointu. Písemnou žádost či žádost podanou přes datovou schránku musí voliči doručit na obecní úřad v místě trvalého bydliště už do 13. října.

Žádost o voličský průkaz si podal i dvacetiletý student Právnické fakulty Masarykovy univerzity Damir Solak. „Budu ve volební komisi v jiné městské části a přijde mi pohodlnější odvolit přímo v ní, než muset přejíždět do svého okrsku," říká. Žádost posílal přes datovou schránku. Ti, co ji nemají, musí osobně na úřad nebo si ověřit žádost například u notáře, což asi není nejpohodlnější," dodává.

Počet voličských průkazů pro volby do Poslanecké sněmovny zůstává zhruba stejný jako při posledních volbách. Příkladem je brněnská městská část Královo Pole. „Voličských průkazů jsme při posledních volbách do Poslanecké sněmovny vydali asi pět set. Každé volby do Poslanecké sněmovny je to zhruba stejné, ani letos asi nevybočíme z průměru," popisuje Pavel Štěpán z organizačního a správního oddělení Úřadu městské části Královo Pole. Sběr žádostí probíhá od 19. dubna. Největší nápor žádostí ale úřady očekávají až zhruba deset dní před volbami.

Klíčová slova: voličský průkaz, volby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.