06.04.2016 21:19


Volejte sláva a tři dny se radujte, Čína přichází k nám

Autor: Adéla Klečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Při čekání na vzácného hosta přecházel sultán Solimán v pohádce Lotrando a Zubejda nervózně po nádvoří. „Tak co, už jedou?“ houkl občas na rádce, který sledoval situaci z vysoké věže. Česká republika také v minulých týdnech očekávala důležitou návštěvu. A stejně jako v pohádce, i v Česku příjezdu hostů předcházely pečlivé přípravy.

Ze všech koutů Česka se do Prahy sjely autobusy Číňanů. Natiskly se vítací transparenty, ušily se čínské vlajky, rozdala se mávátka a červená trička s pěti zlatými hvězdami. Vítače naučili, jak správně oslavovat prezidenta Si a jak pacifikovat případné narušitele všeobecného veselí. Správné nadšení si ještě čínská ambasáda pojistila obědem zdarma pro každého účastníka.

Autorka glosy Adéla Klečková Foto: Hana Drahokupilová

Na poslední chvíli ještě organizátoři nahradili poškozené čínské vlajky čistými a strhali ty tibetské. Hlavně aby se prezident nesetkal ani se sebemenším náznakem protestu či nesouhlasu proti politice, kterou spolu se zbytkem komunistické strany razí.

Spousta povyku a divadla. A k čemu? Údajně kvůli investicím. Štědří Číňané nám do ekonomiky nalijí až 95 miliard korun. Hurá, třikrát sláva, občané radujte se, vybízí Čechy prezident Miloš Zeman.

Zapomíná přitom, možná úmyslně, na několik důležitých faktů. Třeba, že Číňané peníze zatím jenom přislíbili. Nebo že investice slouží jen ke skupování podílů ve strategických firmách, které ovšem na rozvoj hospodářství, produkci či zaměstnanost nebudou mít žádný vliv. Nebo že přislíbená částka je nicotnou ve srovnání s čínskými investicemi v okolních zemích a i u nás tvoří jen půl procenta z celkového objemu zahraničních investic. Jen v Británii bude Peking příští rok investovat třináctkrát více peněz. A obešlo se to bez zbytečného podkuřování či ustupování od západních hodnot.

U nás byla cena za čínské investice jasná – naše důstojnost. Zaplatili jsme ji v okamžiku, kdy Zeman prohlásil v čínské televizi, že Česká republika se konečně osvobodila zpod útlaku západních usurpátorů – tedy Evropské unie a Spojených států. Za zmínku stojí, že Evropská unie, údajný utlačovatel číslo jedna, přispěl v rámci strukturálních fondů do českého rozpočtu 180 miliard, aniž by za to něco chtěl nebo porušoval lidská práva. Zatímco čínští přátelé do Česka za minulý rok investovali 1,1 miliardy korun, údajný druhý český vykořisťovatel – USA – do tuzemské ekonomiky nalil desetinásobek, tedy nejvíce peněz ze všech zahraničních partnerů.

Rádce sultána Solimána vyhlížel hosty pomocí kaleidoskopu místo dalekohledu. Když ho konečně sundal, zjistil, že návštěva, o které si myslel, že stále nepřichází, je už před branami. My vyhlížíme čínské partnery zase s růžovými brýlemi. Co uvidíme ve skutečnosti, až je sundáme, ukáže jen čas.

Klíčová slova: Čína, investice, pohádka, demokracie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.