09.04.2018 14:18


Vojáci v aktivní záloze ukázali svým blízkým, co dokážou. Po nepříteli stříleli kulometem z obrněného vozu

Autor: Adéla Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vojáci v aktivní záloze připravili 8. dubna pro své rodiny návštěvní den na cvičení Hradba 2018. Příbuzní vojáků strávili odpoledne v areálu elektrické rozvodny v Sokolnicích. Viděli dva praktické příklady toho, co aktivní zálohy na cvičení dělají. První byla kontrola přijíždějícího auta, druhá zahrnovala střílení a obrněný vůz. Vojáci svým blízkým ukázali zbraně, výstroj a výzbroj, kterou na cvičení používají. Hradba 2018 je celorepublikové cvičení, které bylo zahájeno 3. dubna. Do 30. dubna se do něj zapojí přes 1400 vojáků v aktivní záloze. 

Na návštěvním dni cvičení v Sokolnicích vojáci v aktivní záloze měli nástup. Foto: Adéla Formánková

Sokolnice – Vojáci v aktivní záloze mohli 8. dubna pozvat členy rodiny na návštěvní den do Sokolnic u Brna, kde jsou vojáci na prvním bloku cvičení Hradba 2018. Pro jejich blízké byly v areálu elektrické rozvodny připraveny ukázky toho, co vojáci na cvičení podstupují. Vojáci při ukázce stříleli na nepřítele, házeli dýmovnice a přijeli obrněným vozem s kulometníkem na střeše.

Návštěvníci si mohli prohlédnout vojenskou základnu. Podívat se do stanů, ve kterých od úterý 3. dubna přebývají někteří jejich blízcí. Mohli se zblízka seznámit se zbraněmi a vyzkoušet si vojenské přilby nebo plynové masky. Nechyběly ani obrněné vozy. „Dnešní odpoledne je neformální možností pro rodinu a blízké příslušníků aktivní zálohy, aby se mohli přijít podívat na to, jak vojenské cvičení aktivních záloh vypadá. Co jejich tátové, příbuzní a strýcové dělají, když si obléknou vojenskou uniformu a zmizí z domu,“ uvedl velitel brněnského vojenského velitelství Radek Černý.

Pro účastníky akce si vojáci připravili dvě praktické ukázky toho, co na cvičení podstupují. Nejdříve svým blízkým předvedli, jakým způsobem kontrolují lidi, kteří chtějí vstoupit do rozvodny. Ve druhé ukázce vojáci bojovali s nepřítelem, který na ně zaútočil. Po ostřelování kulometem a použití dýmovnic nepřítel nakonec ustoupil. „Vojáky v aktivní záloze na cvičení opravdu nečeká žádná dovolená. Cvičení je stojí dost fyzických i psychických sil,“ uvedl tiskový pracovník brněnského vojenského velitelství Emil Kamenský.

Ačkoliv byl naplánovaný program, vojáci se svými blízkými mohli strávit nějaký čas. „Přijela jsem, abych navštívila svého partnera. Praktické ukázky se mi líbily, ale důležitější pro mě bylo vidět svého muže. Stýskalo se mi po něm,“ uvedla účastnice akce Simona Košuličová.

Hradba 2018 je zatím největší cvičení aktivních záloh, kterého se postupně zúčastní až 1400 vojáků. První část cvičení začala v úterý 3. dubna na Libavě ve vojenském výcvikovém prostoru. Tam se účastníci soustředili na střeleckou, taktickou a topografickou přípravu. V pátek 6. dubna vojáci přijeli do rozvodny v Sokolnicích. Do včerejšího odpoledne na rozvodnu nepřítel provedl pětadvacet útoků. Někteří vojáci také doprovázejí brněnské policisty v ulicích.

Cvičení v Sokolnicích skončí 12. dubna. Cvičení Hradba 2018 bude trvat v různých částech republiky až do 30. dubna. Cílem cvičení je příprava vojáků k ostrému plnění úkolů, až je bude třeba nasadit do terénu. „Je to moje první cvičení. Naučil jsem se hodně nových věcí. Především ohledně taktiky. Z cvičení si odnesu hlavně zkušenosti, které využiji při dalších cvičeních,“ uvedl voják v aktivní záloze Martin Škaroupka.  

Klíčová slova: Hradba 2018, vojáci v aktivní záloze, aktivní zálohy, armáda České republiky, návštěvní den, vojenské cvičení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.