21.10.2020 12:35


Vojáci pomáhají v domově seniorů zasaženém koronavirem

Autor: Jan Podmol | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nakažení klienti i personál, pomáhající vojáci a zákaz vstupu do areálu. Tak to nyní vypadá v Domově pro seniory sv. Hedviky v Kravařích v Moravskoslezském kraji. Je to jedno ze dvou sociálních zařízení v kraji, ve kterých pomáhá Armáda ČR.

Autor: Jan Podmol

Kravaře - Nákaza koronavirem se v kravařském Domově pro seniory sv. Hedviky objevila na začátku měsíce. U jednoho z klientů lékaři potvrdili onemocnění po převozu do nemocnice v Opavě. Následné plošné testování v zařízení odhalilo znepokojivá čísla. Z 34 testovaných klientů jich bylo pozitivních 25 a 33 testů u zaměstnanců prokázalo 21 případů nakažení virem.

Po zjištění výsledků vydal krizový štáb města Kravaře ve spolupráci s vedením domova několik opatření a kontaktoval také kraj. „Požádal jsem vojáky, aby pomohli ve dvou domovech, jejichž provoz je kvůli koronaviru vážně ohrožen,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), podle kterého měl problémy také Domov Slunečnice v Ostravě.

Armáda jeho žádosti vyhověla a minulý týden v úterý nastoupili muži v uniformách v Kravařích na první směnu. „Celkově je tady sedm vojáků. Pět jich slouží přes den a jeden v noci. Dále je k dispozici řidič, který je zároveň zálohou,“ řekl ředitel domova Petr Adamec.

Příslušníci armády pomáhají s podáváním stravy, manipulací s imobilními klienty, ale i s úklidem. Základnou vojáků je místní hasičská stanice, jejíž prostory jim poskytlo město. „Mají tam vše potřebné. Ubytování, hygienické zázemí, ale i pravidelnou dodávku stravy," nastínila mluvčí města Kravaře Eva Hanzlíková.

Momentálně je situace v domově sv. Hedviky i díky pomoci ze strany Armády ČR stabilizovaná. „Je vidět, jak se nám klienti a zaměstnanci uzdravují. Čekáme na druhé testování a podle jeho výsledků rozhodneme o dalším postupu,“ dodal Adamec. Vojáci by však v domově sv. Hedviky měli vypomáhat minimálně do příštího úterý.

Klíčová slova: koronavirus, armáda, vojáci, senior, domov důchodců

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.