25.03.2019 09:48

Vodní pólo juniorek ovládly Němky, Češky skončily páté a osmé

Autor: Dalibor Máslo | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Čtyřdenní klání v brněnském plaveckém stadionu Lužánky odstartovalo letošní soutěžní sezónu juniorek. Otevřené soutěže dívek do sedmnácti let se zúčastnilo osm týmů ze sedmi různých zemí. Hráčky si zde naposledy zahrály podle starých pravidel. Vítězný titul získal v závěru německý tým, který ve finálovém souboji porazil Jižní Afriku o dva body.

Autor: Dalibor Máslo

Brno - Evropský pohár vodního póla juniorek ovládl od čtvrtka do včerejší neděle bazén v Lužánkách. Vedle českých hráček se v utkání střetly například plavkyně z Irska, Dánska či Jihoafrické republiky. Právě těm se v průběhu soutěže dařilo sbírat nejvíce bodů, ve finálovém zápase je však udolaly Němky. Českým týmům se naopak příliš nedařilo.

V turnaji nastoupily hned dva týmy české reprezentace, konkrétně dívky do patnácti a sedmnácti let. V celkové tabulce se jim nakonec povedlo získat páté a osmé místo. S patnáctkami jsem spokojen, jelikož podaly vážně dobrý výkon na to, že jsou o dva roky mladší než jejich soupeřky, chválil šéftrenér reprezentace Josef Janeček. Sedmnáctky mne ale zklamaly, tam budeme muset zapracovat na přípravě i taktice, abychom se příště dostali dál, připustil. Bodově úspěšnější Němky postoupily ze zápasů skupin s jedinou porážkou, právě od Jihoafričanek, s nimiž se poté střetly ve finále.

Favorizované hráčky Jihoafrické republiky se snažily udržet předchozí dominanci i v průběhu celého závěrečného klání. Ve čtvrté minutě úvodní čtvrtiny skórovaly první gól, ve čtvrtině druhé se pak snažily svůj náskok udržet. Německý tým ovšem nezahálel a inkasovanou branku necelých pět minut před koncem první poloviny vyrovnal a následně i navýšil celkové skóre. Afričanky přesto neztratily tempo a poločas zápasu zakončily stavem 4:3. Třetí čtvrtina se nesla v rytmu dorovnávání, hráčky postoupily do závěru s bilancí 7:6 v neprospěch německé sestavy.

Němky nicméně nezahálely a ovládly závěr utkání, když minutu před koncem zápasu trefily branku. Celkové vítězství v turnaji si těsně před koncem pojistily ještě jedním gólem. Jsem na holky za dnešní výkon fakt hrdá, jelikož nás soupeřky porazily jak před rokem, tak v předchozím zápase dva dny zpět. Sezóna ovšem teprve začíná, takže uvidíme, jak se nám bude dařit dále, komentovala trenérka německého týmu Anja Skibba.

Dle zúčastněných byl celý turnaj o to významnější, jelikož se utkání naposledy odehrávala podle starých pravidel. Ty se teď budou pro všechny následující turnaje měnit. Hru to celkově zrychlí a udělá ji i atraktivnější pro diváky,“ konstatoval předseda Českého svazu vodního póla Jakub Picka. Ze všech možných úprav vybrali komise ty nejschůdnější, které mění hlavně čas hry, nikoliv třeba počet hráčů, dodal. Trénink to přímo moc neovlivní. Na hráče sice bude působit větší tlak, ale pokud se pravidla osvědčí, hře to jistě prospěje, souhlasil i trenér Janeček.

V Česku je aktuálně aktivních zhruba tři tisíce hráčů vodního póla. Reprezentace, rozdělené dle věku a pohlaví, se účastní množství mezinárodních soutěží, například naposledy v portugalské Madeiře. Týmy se tímto turnajem mimo jiné připravovaly na letní mistrovství Evropy v Rusku či Řecku.