23.10.2016 13:58


Vodní dílo Čučice aneb lidé zachraňují údolí Oslavy

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Rozporuplné výroky politiků a jiných představitelů, petice, vlna odporu, píseň Poslední ráj, studie lokality – to vše charakterizuje spor o údolí Oslavy. O údolí, které je zařazeno do Generelu lokalit, ve kterých by do budoucna mohly stát přehrady. 

Údolí Oslavy, které je v Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod

Na podzim minulého roku se lidé začali dozvídat, že je údolí řeky Oslavy, které je součástí přírodní rezervace, zařazeno do Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod. Tato místa by mohla být v budoucnu zatopena kvůli výstavbě přehrad. Od té doby se obyvatelé postižených obcí, starostové, trampové a další dotazují na Povodí Moravy a na Ministerstvu životního prostředí nebo zemědělství a dostávají rozporuplné odpovědi. Letos na jaře založili petici proti vodnímu dílu Čučice, kterou předali osmnáctého října s více než čtyřiadvaceti tisíci podpisy k projednání do Poslanecké sněmovny.

Při poslechu písně Poslední ráj, která mluví o zatopení údolí, mrazí v kostech. Povodí Moravy si ji ale nejspíš neposlechlo. Nechalo si místo toho udělat technickoekonomickou studii lokality (vodního díla Čučice) a přes tlak veřejnosti údolí nestáhlo z Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod. Studie má být představena veřejnosti až po konzultaci s odborníky. Podle posledního prohlášení bude s jejími výsledky veřejnost seznámena do listopadu tohoto roku.  

Profil redaktorky. Foto: Alan ChumchalRoman Horký ve své skladbě Poslední ráj pohřbívá řeku dětství, pstruhy a milion krás. Přehrada by ale nepohřbila jen pstruhy. Pod hladinou by zmizeli vzácné orchideje nebo motýli. Vzpomínky trampů a obyvatel na milovanou krajinu by zčernaly nenávistí. A několik málo lidí by se radovalo z toho, jak zvítězili nad bezmocnou masou.

V září ministr zemědělství Marian Jurečka v pořadu České televize Nedej se uvedl, že Ministerstvo zemědělství žádnou vodohospodářskou stavbu na Oslavě neplánuje a že studie lokality prováděna není. Ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský si proto nejspíš nechal udělat studii lokality na vlastní pěst, Povodí Moravy totiž spadá pod Ministerstvo zemědělství. Zato Richard Brabec, ministr životního prostředí, podepsal petici proti výstavbě přehrady, ale přesto říká, že nějaký větší veřejný zájem by mohl převážit nad záchranou údolí Oslavy.

Větším veřejným zájmem by mohl být boj se suchem. Tomu lze ovšem předejít i jinak, například obnovením schopnosti krajiny zadržovat vodu nebo lepším hospodařením s životodárnou tekutinou. Mnohem efektivnější by také bylo, kdyby se politici a další významní představitelé více zabývali příčinami klimatické změny, která vyvolává sucho. Nemuseli by si tak dnes odporovat v něčem takovém, jako je výstavba přehrady v údolí řeky trampů.

Klíčová slova: údolí Oslavy, přehrada, vodní dílo Čučice, Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.