21.04.2020 20:39


Voda v Brně zlevní, důvodem je změna sazby daně z přidané hodnoty

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vodné a stočné ve městě Brně zlevní z 84,30 na 80,63 korun za metr krychlový. Sazba daně z přidané hodnoty se sníží z patnácti na deset procent. Nový tarif bude v platnosti od 1. května. 

Vodné a stočné v Brně od prvního května zlevní. Zdroj: Pixabay

Brno – Brněnské vodárny a kanalizace zlevňují od prvního května vodné z 43,47 na 41,58 korun za metr krychlový a stočné z 40,83 na 39,05 korun za metr krychlový. Vodné a stočné se totiž posune do zvýhodněné desetiprocentní sazby DPH, dosud se platí DPH 15 procent. Oproti stávající sazbě se jedná o úsporu 3,67 korun za metr krychlový. Celkem tedy obyvatelé Brna zaplatí 80,63 korun za jeden metr krychlový vody.

V prvních čtyřech měsících obyvatelé Brna za vodu platili o šest procent více než v roce minulém. Po květnovém zlevnění se meziroční nárůst v ceně dostane na hodnotu 1,4 procenta. „Cenu dlouhodobě udržujeme pod celorepublikovým průměrem. Vzhledem k ekonomické zátěži způsobené koronavirovou pandemií věřím, že odběratelé květnové zlevnění ocení," popisuje obchodní ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Roman Palatin. 

Důvodem lednového zdražení bylo pokrytí výdajů na investice do vodovodní infrastruktury a také na změny ve využívání jednotlivých zdrojů pitné vody. „I přes stále se zvyšující výdaje investic do vodovodní infrastruktury udržujeme ceny vodného a stočného pod hranicí sociální únosnost, pod dvě procenta z čistých příjmů domácností v regionu," dodává Palatin. 

Obyvatelé Brna snížení ceny chválí. „Kvůli současné situaci nemůžu chodit do práce a hůře se mi platí nájem bytu. Nyní se mi kvůli zlevnění vody sníží nájemné, takže lépe vyjdu s úsporami," poznamenává studentka Adéla Reitoralová.

Průměrná výše plateb za vodné a stočné v České republice podle údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky byla 91,20 korun za metr krychlový. V porovnání s ostatními náklady na bydlení měsíčně zaplatí průměrná domácnost za vodu 535 korun. Nejvíce, a to skoro trojnásobek činí platba za elektřinu, 1 470 korun, dvakrát více nájemné, 1 361 korun, nebo plyn, 863 korun.

Klíčová slova: voda, Brno, zlevnění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.