14.04.2019 22:10


Voayer gallery, pro někoho porno, pro jiného umění

Autor: Jiří Černý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

„Lidé jsou umění“. Takové heslo zvolil Mário Petreje pro svůj projekt stálé výstavy nahých lidí. V Domě módy na Václavském náměstí si návštěvníci starší osmnácti let mohou prohlédnout krásy postav v rouše Evině i Adamově. Pod dohledem na každém kroku, přesto však s hlubokým intimním zážitkem. Myšlenky zůstanou v tajnosti, obličeje exponátů i návštěvníků však prozradí mnohé.

Výstava nahých těl v Praze je kontroverzní, ale je velkým zážitkem. Foto: Jiří Černý

Praha – Již potřetí organizátor Mário Petreje v Praze uskutečnil svou kontroverzní expozici nahých těl. S projektem se dostal i do prestižního Tančícího domu. Několik hodin, několik tisíc návštěvníků. Petreje se tak odvážně pustil do projektu stálé expozice. „Nedal jsem se odradit neúspěchem druhé dočasné výstavy ani trestním oznámením. Dávám lidem nový zážitek,“ přibližuje autor Petreje.

Celé patro Domu módy je zahaleno těžkými závěsy, jen recepce u výtahu nemusí být uměle osvětlována. U závěsu dveří stojí dva členové ostrahy. Hostovi to může připadat drsné, exponátům však bodyguardi zajišťují pocit bezpečí. Na této výstavě se bodyguardi stávají doslova strážci těl.

Sedm žen je již připraveno v různých pozicích. Žádné centrální světlo, jen bodové reflektory osvětlují vystavená těla. Jediné, co návštěvník nespatří, jsou celé tváře exponátů. Každá má přes tvář masku, nebo alespoň škrabošku.

Už při vstupu člověk projevuje jistou odvahu a odvázanost. Když si jde návštěvník prohlédnout Rembrandta či Picassa, stud se ani nedostaví. První přímý pohled a případný první dotek nepřichází hned, hosté nejprve nesměle krouží kolem. Nervozitu ale cítí obě strany. „Jsem tady už podruhé a tak je to lepší. Každé ráno při prvních vstupech se ale cítím trochu nesvá, postupem času se však člověk uvolní,“ vysvětluje Pavlína, jedna z dnešních exponátů. Příjmení reportérovi Stisku sdělit odmítla.

V pravidlech výstavy je zakázáno mluvit na exponáty. Někteří modelové však odpoví gestem, mimikou či dokonce zodpoví otázku. „Pavlína byla velmi uvolněná a ač byla fyzicky v kleci, byla velmi otevřená a povídala si se mnou. Byl to zvláštní, ale zajímavý zážitek,“ vypráví návštěvník Tomáš Hrot.

Tvůrci výstavy omezili počet návštěvníků každého ze čtyř denních vstupů na osm lidí. Pokud připočteme příslušníky ostrahy, v místnosti je celkem jednadvacet lidí a intimnost zážitku se může vytrácet. Nepříjemné je i hlasité cvakání spouští fotoaparátů. Pokud se ale návštěvník ocitne sám u jednoho z exponátů, ponoří se do svého světa a zkoumá křivky a reakce. Zážitek je to velmi hluboký. Mezi vystavovanými nejsou jen dokonalé postavy z módních časopisů, ale i těla oplývající různými křivkami. Na lehátku tak pózuje žena po porodu či korpulentní dívka.

Je samozřejmě velmi subjektivní, zda se ještě jedná o umění. Stydlivý člověk o výstavu nebude mít zájem. Naopak student psychologie by zde napsal několik esejí. Výstava je i dle pravidel určena pro potěchu duše a motivace návštěvníků či modelů. Výstava je pestrou paletou lidských emocí a výzev. Dospělý člověk zde nejenom shlédne krásu těl, ale objeví a prozkoumá vlastní sexualitu. „Poznávám sama sebe. Překvapují mě nejen různé reakce návštěvníků, ale i mé,“ vysvětluje Pavlína.

Pokud je člověk odvážný a chtěl by zažít výstavu i z druhé strany, může se přihlásit přes webové stránky. Exponátem může být každý, dokonalé tělo není podmínkou.

Je až překvapivé, kolik se toho o sobě návštěvník dozví, tělesná stránka je nakonec upozaděna ve změti myšlenek a emocí. Po výstavě bude host ještě nějakou dobu přemýšlet, co si má o svém zážitku myslet.

Stálá výstava je v Domě módy ke shlédnutí každý den, kromě pondělků. O víkendech jsou k vidění genderově omezené expozice, kdy jsou mezi modely pouze ženy, nebo naopak pouze muži. Hodinu a půl může návštěvník zkoumat každé zákoutí lidského těla. Za výstavu zaplatí 550 korun. 

Klíčová slova: Voayer gallery, výstava, Praha, nahota

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.