04.03.2019 21:47


Vlekaři se oblevy nebojí. Na svazích je plno a sezóna bude končit až koncem března

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Teplá fronta, která přišla o víkendu do Jeseníků lyžaře neodradila. Svahy hojně navštěvovali i přes teploty kolem pěti stupňů nad nulou.

Jeseníky — Od sobotní půl deváté ráno byla u turniketů v Malé Morávce několikaminutová fronta, kterou museli lyžaři vystát, pokud se chtěli dostat na vlek. Na svahu na ně čekala upravená a přes noc umrzlá vrstva umělého sněhu, kterým vlekaři doplnili ubývající zásoby sněhu přírodního. Bohužel nebylo v jejich silách udržet sjízdné i běžkařské tratě, a proto museli milovníci této disciplíny vyrazit linkovými autobusy na vrchol Pradědu, kde jsou běžkařské stopy ještě sjízdné.

Vleky budou v provozu minimálně do konce března

Během dopoledne to na svazích postupně houstlo a čekání na vlek se protáhlo k deseti minutám. Ukazatel teploměru hlásal plus tři stupně Celsia, ale sníh díky dobré úpravě stále držel. S blížícím se polednem se fronty od vleků začaly přemisťovat do přilehlých restaurací a barů, ve kterých se lyžaři rozhodli zahřát a doplnit energii. Pro některé rodiny, hlavně s malými dětmi, nastala ideální doba pro pár posledních jízd, po nichž zamířily na ubytování, buď přímo v Malé Morávce, nebo nedaleké Dolní Moravici. Zkušenější lyžaři využili prostoru a polední přestávku odložili, protože si chtěli vychutnat prázdnější svahy. „My to takhle děláme vždycky, když se to přes poledne uvolní. Zůstaneme ještě jezdit a na oběd chodíme až kolem druhé. To už se ostatní vrací z restaurací a my se vyhneme zbytečnému čekání,“ uvedl lyžař Roman Zezulák.

Kolem druhé hodiny odpoledne se skutečně začaly znovu tvořit fronty před turnikety. Také kvalita sněhu byla o poznání horší než ráno. A s postupujícím odpolednem se dál zhoršovala. Uměle vytvořený sníh vytvořil malé krystalky a byl sypký jako písek, což je u něj při vyšších teplotách běžný jev a při zakoupení odpoledního skipassu je s tím třeba počítat.

Hlavní výhodou umělého sněhu ale je, že na českých horách prodlužuje lyžařskou sezónu. „Lyžovat se bude minimálně do konce března a možná i déle, pokud nám počasí umožní umělé zasněžování,“ uvedla mluvčí Ski Arény Karlov Kateřina Hanáková.

Majitelé hotelů a horský chat, na rozdíl od vlekařů, nejsou na zimním počasí tak závislí. „Nestává se nám, aby lidé rušili ubytování kvůli teplu. Nedaleko odtud je Karlova Studánka a hory umožňují túry a různé další sportovní vyžití. Návštěvníky máme nasmlouvané až do léta,“ pochvalovala si zájem turistů majitelka penzionu v Dolní Moravici Dana Kocichová.

Klíčová slova: Lyžování, Jeseníky, zima

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.