15.05.2020 11:24


Vláda rozhodla o dřívějším povolení návštěv domovů pro seniory

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Navštívit své blízké v domovech pro seniory, nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných by mělo být pro veřejnost možné od 25. května. Lidé tedy budou moci navštívit klienty a pacienty těchto zařízení po jedenácti týdnech. V původním plánu mělo k obnovení dojít až 8. června. Návštěvníci musí i nadále dodržovat bezpečnostní opatření.

Domov pro seniory Velké Meziříčí

Vysočina - Klienti domovů pro seniory, pacienti nemocnic a léčeben dlouhodobě nemocných (LDN) budou opět moci přijímat návštěvy. Možné by to mělo být od 25. května. Veřejnost tedy bude moci navštívit své blízké po jedenácti týdnech při dodržení stanovených bezpečnostních opatření. Také klienti a pacienti těchto zařízení mohou od 11. května chodit na procházky mimo areál, což od 19. března nebylo možné. Zatím se to podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové netýká osob starších padesáti let. 

Ministerstvo zdravotnictví návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích a LDN zakázalo kvůli koronavirové pandemii 10. března. Podle původního plánu měly být obnoveny až 8. června, avšak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že návštěvy budou možné od 25. května. Bude ovšem nutné dodržovat hygienická opatření. „U nás v domově je i nadále povinná rouška, rukavice, používání dezinfekce a měření teploty. Zvažujeme doporučený maximální počet osob a návštěvy zřejmě budou možné pouze ve stanovenou dobu například od jedné do pěti odpoledne ve všední dny,“ říká pracovnice vztahů k veřejnosti Domova pro seniory Velké Meziříčí Veronika Krátká. Obyvatelé domovů důchodců budou podle Maláčové moci jít na vycházky mimo areály od 8. června.

Klienti Domova pro seniory Velké Meziříčí měli kontakt se svými blízkými alespoň elektronickou formou. Domov 26. března spustil vlastní webovou stránku, kde si lidé mohli objednat videohovor s obyvateli domova. „Hovory se uskutečňovaly prostřednictvím skypu nebo messengeru přes tablet za pomoci pracovníka domova. Lidé si také posílali zprávy nebo si volali přes vyčleněné telefony,“ vysvětluje Krátká. Podle ní je tento kontakt velice důležitý, protože dlouhodobé odloučení klientů od jejich blízkých jim rozhodně neprospívá.

Důležitost psychické pohody u seniorů a pacientů nemocnic zdůraznil také Vojtěch na svém twitterovém účtu. „Nemůžeme nechat seniory a pacienty samotné. Poslední týdny, kdy se nemohli setkat s rodinou, pro ně byly stresové, což mohlo mít negativní vliv na jejich zdravotní stav,“ napsal Vojtěch. Klienti a pacienti se na návštěvy těší, personál má lehkou obavu kvůli přetrvávajícímu riziku nákazy. „Celá tato situace je hrozná, ale jsem ráda, že jsem se dožila alespoň toho, že to ustupuje,“ poznamenala devadesátiletá obyvatelka Domova pro seniory Velké Meziříčí Jarmila Krčálová. 

Klíčová slova: návštěvy, veřejnost, domovy pro seniory, nemocnice, LDN

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.