16.12.2020 13:18


Vláda nejasně omezila prodej nápojů s sebou, zástupci kávové komunity se ohradili

Autor: Regina Rieznerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé si nemohli dát nejen svařák na vánočních trzích, ale ani kávu s sebou do kelímku. Vláda vydala omezení, které po několik dní zakazovalo prodej nápojů k přímé konzumaci mimo podnik, včetně těch nealkoholických. Spolek výběrové kávy se v otevřeném dopise vládním činitelům proti tomuto omezení vymezil.

Praha – Vláda v usnesení z 10. prosince, mimo prodloužení nouzového stavu a jiných opatření, zakázala prodej nápojů určených k okamžité konzumaci mimo vnitřní prostory podniků – tedy například na vánočních trzích nebo skrz výdejové okénko. Spolek výběrové kávy v reakci na to o dva dny později poslal ministru zdravotnictví a předsedovi vlády otevřený dopis. V pondělí vláda omezení upřesnila.

Minulý čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný (nestr. za ANO) popsal, jak bude nové omezení fungovat. „Není cílem, abychom si na vánočních trzích koupili třeba svařené víno nebo pivo, a chodili s ním po těch trzích. Nicméně nebude problém si zakoupit třeba dárkovou lahev slivovice nebo vína a odnést si jej domů – velice podobně je upravený i prodej přes okýnka,“ řekl Blatný.

Například kavárny tak nemohly zákazníkům prodávat kávu ani jiné nápoje s sebou do kelímku. Proti rozhodnutí vlády se ohradil Spolek výběrové kávy, který hájí zájmy provozovatelů kaváren, pražíren i samotných zaměstnanců, a žádal o jeho zrušení. „Po mnohaměsíčních výrazných omezeních provozu a z toho plynoucích finančních ztrátách, jste momentálně kavárny opět připravili o možnost výdělku omezením, které z našeho pohledu postrádá smysl. Opravdu si nemyslíme, že pití kávy či jiných nápojů venku je výrazně rizikovější než jejich konzumace uvnitř u jednoho stolu,“ napsal v otevřeném dopise předseda Spolku výběrové kávy Ondřej Hurtík.

Podle jejich zkušeností si kávu navíc kupují jednotlivci například po cestě do práce nebo na procházce, nejedná se tak o skupiny lidí, kteří by se shlukovali. Spolek také věří, že vláda přijme jiná opatření, a pomůže tak mnoha podnikům, jejichž existence je ohrožena. Na svých webových stránkách navíc pro dopis sbírali podpisy nejen od lidí z branže.

Pro Stisk předseda Spolku pro výběrovou kávu doplnil, co je jako zástupce kávové komnuity k napsání dopisu přimělo. „Pokud opatření postrádají racionální základ, je potřeba se slušnou formou ozvat. Navíc se mluvilo o uzavření vnitřních prostor podniků, což by bez možnosti prodeje nápojů s sebou znamenalo pro kavárny de facto úplné zavření. S vymezením sezení pro polovinu hostů jich ve skutečnosti usadíme mnohem méně. V tomto „plném“ stavu je pak každá káva s sebou potřeba,“ řekl Hurtík s tím, že ho vlna podpory především ze strany kavárníků překvapila.

S jejich požadavky souhlasí i spolumajitelka chrudimské rodinné kavárny A-Kafe Nikol Eisová. Podle ní v této době tvoří prodej kávy a ostatních nápojů určených k přímé konzumaci majoritní část tržby. „Denně si přijde pro kávu s sebou spousta lidí, někdo to dělá každý den. Není to tak, že bychom kvůli tomuto nařízení zkrachovali. Jde o to, že jde o součást kavárenského života a života spousty lidí. Pro nás je zásadní, že tato možnost existuje a nikdo nám to nezakazuje,“ uvedla Eisová.

Jedním z těch, kteří si pro kávu při uzavření kaváren přišli i pětkrát v týdnu, je také Bára Blažejová, která je zároveň baristka v ostravské kavárně Alternativa. „Většinou vezmu psa na procházku a zakončím ji cappuccinem. Když se kavárny zavřou, je to pro mě skoro jediná možnost, jak si pročistit hlavu. Nemluvě o poklesu tržeb v naší kavárně,“ dodala Blažejová.

Na otázky k dopisu ministerstvo zdravotnictví nereagovalo. V pondělí ale vláda toto omezení upřesnila. „Upravili jsme kritizovaný zákaz prodeje tak, že je tam výslovně napsáno, že se týká pouze alkoholických nápojů,“ vysvětlil Blatný.

Vláda také schválila na pomoc sektoru gastronomie dotační program Covid – Gastro, na který vyhradila 2,5 miliardy korun. Podpora bude poskytována za období od 14. října do 31. prosince kromě období mezi 3. a 18. prosincem, kdy byly podniky otevřeny. Podle vývoje pandemie může být program prodloužen i do nového roku. Ministerstvo očekává, že o dotaci požádá okolo 22 tisíc podniků.

Klíčová slova: omezení prodeje nápojů s sebou, vláda, koronavirus, podniky, kavárny, káva, Spolek výběrové kávy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.