29.03.2016 22:24


Vítězný film Syrská love story otevřel festival Jeden svět

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hledání domova je tématem letošního filmového festivalu Jeden svět, který v úterý večer zahájil vítězný film letošního ročníku Syrská love story. Přehlídka dokumentárních snímků s tématikou lidských práv se již po sedmnácté představí tento týden v Brně a kromě filmů nabízí i bohatý doprovodný program s diskusemi a přednáškami.

Zahájení festivalu Jeden svět v Brně. Foto: Anna Mikulová.

Brno – Festival dokumentárních filmů Jeden svět v úterý v podvečer zahájili organizátoři v univerzitním kině Scala. „Přivážíme do Brna maximální možnou nabídku, včetně anglických projekcí a filmů určených pro rodiny s dětmi,“ uvedla koordinátorka projektu Kateřina Petrášová. V Brně se představí 41 filmů zabývajících se tématem lidských práv, které vychází ze současné situace ohledně příchodu migrantů do Evropy.  Motto festivalu ale souvisí spíše než s pohybem obyvatelstva s hledáním a definicí domova.  Téma zaujalo i žáky a studenty z brněnských škol, pro něž je připraven speciální program, na který se přihlásilo přes šest tisíc dětí, jež si zvolily i obtížnou problematiky džihádu.

V rámci zahájení brněnské části festivalu promluvil i ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, který představil projekt Homo Homini (Člověk člověku) oceňující každoročně jednotlivce nebo skupiny, které se s odvahou snaží pomáhat ochraně lidských práv. „Cenu udělujeme od roku 1995 a za těch víc než dvacet let jsme se setkali s mnoha silnými příběhy.  V loňském roce cenu získala skupina jedenácti Kubánců, bývalých politických vězňů, takzvaného kubánskeho Černého jara, kteří i přes tlak režimu odmítli emigraci,“ řekl Šimon Pánek.

Festivalové noviny. Foto: Anna Mikulová

Prvním promítaným snímkem v brněnském kině Scala byl nejlepší film letošního ročníku britského režiséra Seana McAllistera, Syrská love story. Dvojice politických aktivistů ze Sýrie, Raghda a Ámer, se potkala ve vězení v době revoluce v Sýrii.  Dokument mapuje život rodiny v bezprostředním ohrožení dalším vězněním a následný útěk přes Libanon do Francie, kde se však sny rozplývají, a aktivistka Raghda není schopná sloučit roli matky se svými politickými ambicemi. Po skončení filmu následovala debata se zmiňovaným Šimonem Pánkem a Assemem Atassim, členem syrské komunity v České republice.

Filmový festival v Brně nabídne nejen dokumentární filmy o ztrátě nebo nálezu domova v různých podobách s následnými debatami, ale nově odkryje i zákulisí natáčení dokumentu v rámci workshopu s Bohdanem Bláhovcem. Jeden svět potrvá na mnoha místech v Brně do úterý 5. dubna.

Klíčová slova: jeden svět, Brno, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.