29.03.2018 21:40


Vítání Velikonoc v teple Tržnice Brno

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stejně jako každý rok, i letos Brno zaplavily velikonoční trhy. Poprvé za dobu jejich existence byl uspořádaný i krytý Velikonoční jarmark v předvelikonoční středu a čtvrtek. Na konci chladného března tak brněnští obyvatelé mohli přivítat jaro a užít si trhy mimo brněnská náměstí také v teple budovy Tržnice Brno na Zelném trhu.

Tržnice Brno

Brno - Brněnská tržnice na Zelném trhu se na Škaredou středu a Zelený čtvrtek proměnila v místo zaplněné velikonoční náladou. Vedle sebe stojí nespočet prodejců nabízejících vesele zdobené dorty, porcelány s motivy vajíček, malované kraslice, barevné pentle, sýry, maso, a dokonce jsou tu i stánky, ve kterých si návštěvníci mohou vyrobit vlastní velikonoční dekorace. Na velikonoční náladě přidává veselá živá muzika, která se line přes celou tržnici a možná právě díky ní mají návštěvníci úsměv na tváři.

Na tržnici se objevují stánky mnoha druhů, mimo ty klasické s velikonočními ozdobami je tu i spousta jiných, které nabízejí oblečení či šperky. „Všichni tady na jarmarku si vyrábíme produkty sami, já se zabývám výrobou korálkových šperků, papírových přání a také výrobky z ovčí vlny. Jezdím sem i na vánoční trhy z Olomouce, vždy je tu krásná atmosféra,“ říká prodavačka šperků Bohdana Goldscheidová.

Brněnská tržnice vznikla vedle Zelného trhu v roce 2017 v uzavřeném prostoru bývalého Domu potravin, který jako prodejní místo fungoval již v polovině 20. století. Je otevřena celoročně, aby Brňanům nabízela na trhovém prodeji výběr uzenin, sýrů, masa, pečiva, vajíček, bylinek a podobného zboží. Celoroční nabídka se nachází v prvním a druhém patře, třetí patro je určeno větším, tematickým akcím, jakými jsou například právě velikonoční trhy.

Ačkoliv počasí na Škaredou středu je opravdu škaredé, tržnice náladu několika příchozím vylepšuje velikonoční atmosférou. Ta se líbí například návštěvníkovi jarmarku Přemyslu Kalovi, který chválí především koutky pro děti a spousty stánků, zejména veganských. I v celoroční části brněnské tržnice je rozšířena velikonoční nálada a na Zelený čtvrtek tu nechybí ani tradiční zelené pivo. „Speciální zelené pivo tu máme již od 16. března a bude tu pravděpodobně do té doby, než nedojde. Chutná stejně jako normální, ale jeho barva láká spoustu zákazníků,“ říká prodejce piva Nathan Thomas.

Mimo stánků, kde je možné nakoupit velikonoční dekorace, je možné navštívit i ty, které nabízejí vlastní výrobu rukodělných okras. Jsou tu hned čtyři. Návštěvníci si mohou vyzkoušet vytvořit produkty z přírodních materiálů, ozdobit velikonoční perníčky nebo se naučit drátkovat.

U dílny z přírodních materiálů leží na dřevěném stole spousty mechovin, proutí a dalších přírodnin, u stolu nesedí pouze děti, ale i dospělí. Všichni jsou zapáleni do práce a pod rukama jim vznikají věnce, které na Velikonoční pondělí umístí nad domovní dveře. „Lidé tu tvoří věnečky z mechovin a březového proutí, nekupují tolik dárky jako na Vánoce, ale spíše si užívají začátek jara,“ říká vedoucí výrobního stánku Dílna z přírodních materiálů, Alena Naďová.

Ve čtvrtek, oproti středě, tržnici zalévá slunce, ačkoliv venku je pouze 10 stupňů. Lidé se usmívají, kupují velikonoční výzdobu, obchází lákavé pulty, ochutnávají laskominy, užívají si volna velikonočního týdne a těší se na Velikonoční pondělí.

Klíčová slova: Velikonoční jarmark, Tržnice Brno, Velikonoce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.