21.04.2014 16:26


Víno až z roku 1992 nabídla výstava vín v Boršicích

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Boršičtí zahrádkáři uspořádali včera v místním kulturním domě jednu z největších výstav vín ve Zlínském kraji. Od desíti dopoledne mohly stovky návštěvníků ochutnat přes tisíc vzorků vína, přičemž některá dokonce pocházela z minulého století. Atmosféru dokreslovala cimbálová muzika Penta, jež hrála od jedné hodiny odpoledne. 

Boršice – V Boršicích na Uherskohradišťsku se včera na velikonoční neděli konal co do počtu vzorků patrně největší košt vína na Slovácku. Na čtyřicátém devátém ročníku tradiční Velikonoční výstavy vín se sešlo 1043 vzorků vína v celkem pětatřiceti různých odrůdách. „Do Boršic se sjíždějí vinaři z celého Slovácka, aby si vzájemně ohodnotili vína. Některé odrůdy navíc můžou porovnat v hodně širokém spektru,“ uvedl předseda Českého svazu zahrádkářů v Boršicích Libor Vranka. Například Rulandské bílé zastoupilo pětasedmdesát vín, největší počet jich pak byl v Ryzlinku rýnském, který se honosil osmdesáti osmi vzorky.Foto: Na výstavě vín v Boršicích se sešlo přes šest set lidí. Autor: Andrea Gabrielová

Právě v odrůdě Ryzlinku rýnského se nacházela rarita celé výstavy, nejstarší víno koštu, a to z roku 1992. Pocházelo ze sklepa starosty Boršic Romana Jílka a ve svém druhu vyhrálo první místo. Boršický košt se od těch ostatní liší tím, že nevyhlašuje šampiony v bílých a červených vínech, ale jen vítěze v jednotlivých odrůdách. „Loňský rok nebyl pro vinaře ideální a protože berou výstavu v Boršicích jako prestižní, raději sáhli do svých archivů,“ vysvětlil Vranka bohaté zastoupení starších vín.  

Velikonoční košt v Boršicích se letos nevykazoval pouze velkým počtem vín, ale i návštěvníků. Již po několika prvních hodinách byly vstupenky vyprodány, respektive všech šest set skleniček s tematickým vinným potiskem, které každý příchozí dostal zdarma ke vstupence. Právě obrovské množství účastníků bylo nejčastějším důvodem pro občasné nespokojené řeči. „Je tu opravdu hrozně moc lidí. Když si chci jít pro nějaký vzorek, doslova se tím davem musím prodrat,“ stěžoval si jeden z příchozích Miloš Botek. Druhým dechem však dodal, že tolik dobrých vín na jednom místě už dlouho neochutnal. Velká návštěvnost přiměla Vranku k přemýšlení, zda příště nezvolit lepší prostory. „Následující rok bude jubilejní ročník, možná by bylo dobré ho rozdělit do víc míst,“ spekuloval Vranka.   

Klíčová slova: Výstava vína, košt, Boršice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.