16.11.2016 11:45


Vin(n)osti svatého Martina zaplnily náměstí Svobody po čtyři listopadové dny

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Svatomartinské víno ochutnávali lidé od dvanáctého do patnáctého listopadu na brněnském náměstí Svobody. V nabídce bylo i svařené víno nebo klasické svatomartinské speciality, jako je pečená husa. Kromě jídla a vína nabídly stánky také výrobky z vlny nebo dřeva. 

Svatomartinské víno i to svařené mohli lidé vybírat u stánků mnoha vinařství. Foto: Simona Ferulíková

Brno – Vin(n)osti svatého Martina zahřály návštěvníky vínem i jídlem. Stánkaři prodávali kromě různých odrůd vín, které kupující před zakoupením ochutnali, také sýry, turecký med, frgály nebo dřevěné hračky. Vše se odehrálo na náměstí Svobody mezi dvanáctým a patnáctým listopadem.

Vinařské stánky zabíraly celou jednu polovinu oválu, který stánkaři na náměstí vytvořili. Tam lidé dostali víno například z Mikulova, Čejkovic nebo Němčiček. Součástí trhů byly také koncerty. Zazpívala brněnská zpěvačka a herečka Kamila Kopečná nebo tramp-folková skupina Přístav. Návštěvnice Karolína Mezuláníková se přišla spolu s kamarádkou na trhy zahřát svařeným vínem. „Chutná nám tady. Mám trhy celkem ráda. Hlavě proto, že tady prodávají teplé nápoje na zahřátí. Svatomartinské víno jsme neochutnaly, ale teď jsme si koupily víno z černého rybízu,“ řekla zákaznice stánku Mezuláníková.

Klára Hochmanová z vinařství Perla vín byla na náměstí poslední dva dny trhů na brigádě. „Na trzích prodávám ráda, letos je ale strašná zima,“ postěžovala si na přicházející zimu stánkařka Hochmanová. Pavlína Kottmanová z vinařství Sonberk a Zborovský, které vyhrály cenu víno roku 2013 a 2015, se Svatomartinských trhů na náměstí Svobody účastní pravidelně. „Co se týče prodeje, tak sobota i neděle byly nad naše očekávání,“ uvedla spokojeně Kottmanová.

Vi(n)nostem svatého Martina předcházel tradiční košt Svatomartinského vína, který se konal také na náměstí Svobody. Prošel tudy i průvod v čele se svatým Martinem. Návštěvníci koštu vybírali ze sta druhů Svatomartinského vína a stejně jako na navazujících trzích mohli od vinařů zakoupit i celé láhve. 

Klíčová slova: Vin(n)osti svatého Martina, Svatomartinské víno, náměstí Svobody, trhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.