04.04.2019 19:33


Vím, jak manipulovat s masami na internetu, říká zakladatel Pražského institutu pro urážení Brna

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pražský institut pro urážení Brna je facebooková satirická stránka, využívající odvěké rivality mezi českou a moravskou metropolí, která nedávno překročila 50 tisíc lajků. V roce 2016 ji založil politický marketér Michael Skřivan. Desetitisíce sledujících si našly také jeho další projekty jako Za všechno může Kalousek, Stay zmrd nebo Artíkova pečeť kvality.

Zakladatel Pražského institutu pro urážení Brna Michael Skřivan (zdroj: Michael Skřivan)

 

Jak vás napadlo založit Pražský institut pro urážení Brna?

Ten nápad není úplně z mé hlavy. Můj brněnský kamarád Ondra Chutný, taky člověk známý z prostředí internetu, se zapojil do nějaké diskuze, kde se hádala Praha s Brnem. Napsal tam, že brněnské Ministerstvo pro dohánění Prahy konečně zareagovalo, když přišlo s nápadem postavit v Brně něco na způsob metra. Já jsem tu Ondrovu myšlenku jenom obrátil a udělal z ní Pražský institut pro urážení Brna. Takže vlastně vznikl takovouhle zlodějnou.

Vaše stránka nedávno překonala 50 tisíc lajků. Tušil jste už při jejím zakládání v roce 2016 takovou odezvu?

Tím, že mám zkušenost s jinými stránkami jako Stay Zmrd, Artíkova pečeť kvality nebo Za všechno může Kalousek, vím, jak zacházet a manipulovat s masami na internetu. To mě taky živí. Nečekal jsem ale až tak velký hype (zájem, pozn. red.), protože jsem do toho nevložil ani korunu, jenom svůj čas. Dělám to celé sám. Ale ten potenciál jsem viděl už od začátku.

Proč Praha potřebuje speciální Institut pro urážení Brna?

Protože většina Pražanů a prakticky i Čechů, Slezanů a myslím že i Moravanů neví, kde Brno leží a co to vlastně je. Proto se snažíme informovat širokou veřejnost o tom, co je Brno a co se tam děje. Jak jsou tam vyspělí, jestli s nimi máme komunikovat, nebo je oplotit. Myslím si, že tenhle účel plní Pražský institut velice dobře a hodně lidí nám za to děkuje.

Na internetu jsem se dočetl, že pocházíte z okolí Kladna. Není na tom Kladno v něčem ještě hůř než Brno?

Víte co, Kladno je reálné město, kde dokonce bývaly doly. Teď tam ale nic není. Ale stále je to menší nic než Brno, které neexistuje. A taky je blíž Praze. To jsou dvě výhody Kladna.

Jaký je váš vztah k Praze?

Žiju tady už patnáct let. Bydlím v centru na Praze 1, kousek od Karlova mostu. Na Staroměstské náměstí to mám pár kroků. Miluju Prahu. Asi ne tak jako Hřebeč, ale mám ji rád, zatím. Neříkám, že mě tady všechno oslňuje, ale jsem tu spokojený.

Mohla by se Praha v Brně něčím inspirovat? Tedy za předpokladu, že skutečně existuje, jak o tom hovoří některé zdroje.

Slyšel jsem, že tam dáváte kafe zadarmo. To bych po ránu docela ocenil. Prý tam je nějaký podnikatel, který dává kávu za dobrý skutek. Nevím teda, kolik lidí v Praze dělá dobré skutky. Asi ne valná většina, když to vidím. Hlavně po ránu. Když se rozsvítí slunce, všichni se pak i celkem smějou. Ráno je to tady ale zamračené.

Jak na váš institut reagují Brňáci?

Myslím si, že člověk, který vidí tu nadsázku, se hlavně pobaví. A je jedno, jestli je z Pelhřimova, z Ostravy nebo z Brna. O tom to je. Ale máme tam pár individuí, takových věčných přispivatelů z Brna, kteří ho pořád hájí a ohání se při tom Kometou, Zbrojovkou, šalinou a hradem. I když oproti Pražskému hradu to je spíš takový hrádeček. Ti jsou pro posměch i samotným Brňákům, kteří tam celkem dost přispívají. V reakcích na naši stránku se dozvídáme, že nás sleduje velká část Brňáků, kteří se o Brnu dozvídají něco nového. Třeba že tam hoří pařez nebo že konečně bude nádraží, někde mezi poli.

Dostáváte od fanoušků tipy na příspěvky?

Já vlastně už nemusím dělat prakticky nic, jenom to zkopírovat. Mám tak deset až patnáct podnětů denně, které přijdou z Brna. Většinou se opakují, ale tak tři týdně jsou dost relevantní, aby se zveřejnili. Teď to akorát čtrnáct dní stojí, protože na to nemám čas, ale vrátím se k tomu.

Jaké příspěvky na vaší stránce měly největší ohlas?

Klasika je hořící pařez. V Brně hořel pařez, výjezd hasičů. Pak ještě jedno video, které vzniklo dávno před nějakým Facebookem. Je o tom, jak se jezdí metrem po Brně (svinovacím metrem po mapě Brna, pozn. red.). Úspěšné jsou taky příspěvky, které se naváží do brněnské hrdosti. Třeba když jsem Brňáky označil za neandrtálce nebo nekulturní lidi, protože chtěli na místní radnici narovnat šikmou věžičku od významného sochaře ze šestnáctého století.

Máte nějaký oblíbený vtip o Brně?

Neexistuje. O něčem, co neexistuje, se nedají dělat vtipy.

Příspěvky na vaší stránce jsou často postavené na tom, že Brno je ve srovnání s Prahou malé a zaostalé. Máte nějaké nápady, kam to posouvat dál?

Kdybych se tomu věnoval úplně naplno, tak to vypadá asi trochu jinak. Teď jsem spíš zpohodlněl tím, že mi chodí podněty a já je jenom zrecykluju a okomentuju. Samozřejmě jsou určité možnosti, kam se to dá rozvíjet, ale k tomu bych potřeboval grafika nebo tým, který by mi s tím pomáhal. Na to teď manažersky nemám kapacitu. 

Na internetu se vyrojily další instituty, například Brněnský institut pro urážení Kuřimi. Co na ně říkáte?

Baví mě Institut pro urážení politiků, který má kolem 50 tisíc lajků. Dělám politický marketing, a tak ho sleduju. Občas se trochu bojím, abych se tam nedostal. I když párkrát tam bylo moje dílo už zveřejněno. Taky mě baví Brněnský institut pro urážení cajzlů, který má asi patnáct set lajků a asi čtyři příspěvky. Jednou za půl roku se zmátoří, pošlou dva příspěvky a tím to hasne. To je škoda, protože jsem čekal, že ten svár bude větší.

Plánujete další podobné projekty?

Mám v záloze pár nápadů, měly by vyjít koncem léta. Chtěl bych se věnovat politice, krajům, a pak taky dění v Praze. Mám pocit, že tohle ještě nikdo satiricky neřeší. Děje se tady hodně věcí a hodně lidí to taky sleduje. Výstavbu, chování místních a turistů. Dá se z toho udělat velká sranda, akorát na to sháním tým a prostředky. 

 


Michael Skřivan, 28 let. Vyrůstal v Hřebči na Kladensku, nyní už řadu let žije v Praze. Vystudoval technické lyceum na pražské Střední průmyslové škole sdělovací techniky Panská. Profesně se věnuje především politickému marketingu, ale má zkušenosti i z jiných oblastí PR. Podílel se na tvorbě facebookových stránek jako Stay zmrd, Za všechno může Kalousek, Artíkova pečeť kvality nebo Pražský institut pro urážení Brna.


Klíčová slova: Praha, Brno, facebook, Pražský institut pro urážení Brna, Michael Skřivan

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.