22.05.2017 10:55


Víkendová akce Minerály Brno návštěvníkům připravila barevnou podívanou

Autor: Daniela Ottová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O víkendu se na výstaviště sjeli prodejci minerálů, výrobci doplňků do domácnosti a šperkaři, aby se mohli pochlubit veřejnosti svými nejlepšími kousky. Přijeli nejen ze všech koutů České republiky, ale i z jiných zemí Evropy. K vidění byly náhrdelníky, přívěsky, ale i kamenní sloni či onyxová vejce.

Kromě kamenů prodejci vystavovali i zkamenělé a naleštěné ulity. Foto: Daniela Ottová

Brno – Na brněnské výstaviště zavítali lidé se zájmem o minerály i milovníci vína. Víkendová prodejní výstava Minerály Brno jim nabídla obojí. Mezi stoly obloženými drahými kameny se procházely rodiny s dětmi i důchodci. Obchodníci přijeli z různých evropských zemí. V areálu tedy zaznívala kromě češtiny i slovenština, ruština, němčina, angličtina či bulharština.

Nejvíce prodejců přivezlo krystaly a uhlazené kameny, jiní se přijeli pochlubit šperky vlastní výroby. „Pracuji se zlatem či stříbrem a kombinuji je s drahými kameny, někdy také se dřevem. A nedávno jsem do svých prací začal přidávat kost,“ uvedl Ondřej Chalupa, který dorazil se svými jedinečnými kousky. „Žádné kusy nejsou stejné. Vyrábím originální věci, především na zakázku,“ dodal. Podle jeho slov je často nejtěžší vymyslet design.

Kromě obvyklých obroušených kamenů a krystalů si mohli zájemci koupit i zkamenělé trilobity a ulity či drápy i zuby z dob, kdy se po Zemi proháněli dinosauři. Jiní obchodníci přivezli šňůry malých kamínků či náhrdelníky se žraločími zuby a peřím. Na své si přišly i děti, pro které u mnohých stánků připravili prodejci sáčky s překvapením, plyšáky či prsteny měnící barvy.

Výraznou součástí výstavy byly stánky s takzvanými léčivými kameny. Majitelé těchto stánků slibovali, že jeden kámen dokáže vyléčit problémy se zdravím, jiný kámen pomůže nervové soustavě, zatímco další vyřeší veškeré duševní problémy. Někteří z prodavačů k léčivým kamenům navíc přidali bylinná vykuřovadla či chakrové svíčky, v jejichž vosku jsou zakomponovány kamínky. Jeden nebo dva stánky nabízely speciální karafy s prostorem pro kameny, které podle jejich slov čistí vodu. Ta pak prý získá energii kamenů a bude mít léčivé účinky.

O patro výš mohli návštěvníci výstavy ochutnat soutěžní vína z Grand Prix Vinex. Na své si přijde každý, zájemci si mohli vybrat z téměř pěti set nejlépe hodnocených vín. Zatímco velká část návštěvníků přišla obdivovat minerály, někteří zamířili přímo pro víno. „Jsme tu hlavně kvůli vínu. Na minerály se ale půjdeme taky podívat. Byla by škoda nevyužít té příležitosti,“ řekla Hofbauerová. Na ochutnávku přijela s manželem.

Minerály Brno je akce, která se koná dvakrát ročně. Sjíždějí se na ni především šperkaři a sběratelé drahých kamenů. Ti si na prodejní výstavě mohou koupit nejen šperky či drahé kameny, ale i literaturu a mineralogické příslušenství. Mineralogové navíc využívají příležitosti promluvit si o tématu s ostatními nadšenci. 

Klíčová slova: minerály, výstava, výstaviště

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.