02.11.2020 21:40


Vietnam chystá zákaz jízdy na slonech v populární lokalitě Dak Lak

Autor: Jitka Uhnavá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Seznam asijských zemí, které turistické atrakce spojené se zvířaty omezily již dříve, se díky aktivistům rozrůstá.

Ilustrační foto. Zdroj: PixabayBrno – Vietnamská provincie Dak Lak, která leží ve střední vysočině, pravděpodobně zakáže jízdu na slonech. Tuto informaci potvrdila zástupkyně ředitele provinčního ministerstva kultury a sportu Nguyen Thuy Phuong Hieu, která na nedávné konferenci o cestovním ruchu dále uvedla, že Dak Lak chce turistům i nadále poskytnout nové zážitky. Namísto jízdy na slonech se však zaměří na ostatní aktivity s těmito zvířaty, jako například koupání a krmení. Podrobnější informace ohledně data platnosti ministerstvo zatím nezveřejnilo.

Tato vyhledávaná turistická atrakce je kontroverzním tématem již několik let. Sloni jsou podle bojovníků za práva zvířat často týráni, drženi na řetězu nebo v otřesných podmínkách, jsou izolováni a vystaveni těžké fyzické práci, která překračuje pro zvířata únosnou míru. V roce 2015 média upozornila na úmrtí pěti slonů v důsledku vyčerpání z přepracování.

Podle Dionne Slagter, ředitelky oddělení pro životní podmínky zvířat organizace Animals Asia, jde v případě jízdy na slonech o nejhorší způsob týrání, protože k němu dochází čistě pro zábavu turistů. „Tato atrakce existuje pouze na základě poptávky. Když se nikdo nedívá, show se zastaví,“ komentuje situaci referent stejného oddělení Nguyen Tam Thanh. Podle něj má v zemích jako je Vietnam nezodpovědné chování turistů enormní dopad na původní faunu.

Hlasy aktivistů ovšem nejsou jediným důvodem, proč se provincie Dak Lak rozhodla turisty vyhledávanou aktivitu zakázat. V květnu 2019 zemřel vodič slona poté, co ho jedno ze zvířat napadlo. O dva měsíce později se při jízdě na slonu těžce zranila turistka, což přimělo vládní orgány tyto prohlídky dočasně zastavit. Nyní provincie s největší sloní populací ve Vietnamu připravuje úplné ukončení provozu těchto atrakcí. Počet volně žijících zvířat totiž díky nim v posledních letech dramaticky klesl.

Vietnam není jediným státem, který začíná problém týrání zvířat spojeného s turismem řešit. V minulých letech omezila jízdu na slonech také sousední Kambodža. Zákaz platí v oblasti chrámu Angkor Wat, který je turisticky velmi populární. Slony jako lákadlo pro cestovní ruch využívá také Thajsko nebo Srí Lanka.

Zvířata, která v Dak Lak vozila turisty, najdou útočiště pravděpodobně v Centru pro ochranu slonů, které spolupracuje s organizací Animal Asia. Ta v roce 2018 uzavřela smlouvu s národním parkem Yok Don, v rámci které jsou v oblasti parku turistické atrakce spojené se slony přetvářeny tak, aby k týrání nedocházelo. Tento projekt nabízí turistům příležitost pozorovat zvířata ve volném výběhu a jejich přirozeném prostředí. V současné době v parku takto žije 17 slonů.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.