04.05.2020 12:14


Videohry si v Česku nachází stále více příznivců

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Herní průmysl patří mezi jeden z nejrozvinutějších na světě. Technologie se každým rokem zdokonalují a na trhu se objevují tituly jak nových, tak už kultovních her. Mezi oblíbené stálice patří takzvané MMO/RPG neboli online hry pro více uživatelů, v nichž se postavy chovají jako skutečné. V roce 2018 obsadila Česká republika sedmou příčku evropského žebříčku zemí s největším podílem mladých hráčů.

Videohry získávají na popularitě. (Foto: Světlana Nedvědová)

Ostrava – Jedenadvacetiletý Jan Hranický začal hrát na počítači, když mu bylo pět let. Svému koníčku se však věnuje dodnes. „V pubertě jsem byl schopný strávit tím i dvanáct hodin denně. Většinou jsem hrál multiplayer hry (hry pro více hráčů  pozn. red.), skrz které jsem se seznámil s dalšími lidmi. S mnohými se bavím dodnes, i když už tomu nevěnuji tolik času jako předtím,“ říká student z Ostravy. Podle dat Českého statistického úřadu vyplňuje svůj volný čas hraním videoher téměř sedmdesát procent adolescentů.

Nedávna studie Univerzity Palackého v Olomouci zkoumala, kolik hodin věnují hrám dospívající ve věku od jedenácti do devatenácti let. Zúčastnily se jí téměř čtyři tisíce mladistvých, z toho čtyřem procentům hrozí na hraní závislost. Odborníci ji teprve loni zařadili do Mezinárodní klasifikace nemocí jako mentální poruchu. Mezi hlavní příznaky patří neschopnost závislého kontrolovat délku, intenzitu a častost hraní, pokračování v něm i přes negativní následky a dávání přednosti hrám před jinými životními zájmy. Tyto projevy musí přetrvávat déle než rok, aby mohla být porucha diagnostikována.

Jedním z důvodů nadměrného hraní může být i únik z tíživé životní situace do virtuálního světa. Takoví uživatelé tíhnou spíše k online hrám, kde se mohou seznámit s dalšími lidmi. „Jde o jakési kontrolované sociální prostředí. V případě závislých hráčů se jedná o trochu jinou potřebu sociální interakce, protože hodně z nich má určité osobnostní vlastnosti podobné poruchám autistického spektra,“ vysvětluje psycholog Lukas Blinka zabývající se online závislostmi.

Hranický začal hrát ve vyšší míře po vážné dopravní nehodě. Měl pořezané kolenní šlachy a čas doma trávil na internetu. Hraním s dalšími lidmi si vynahrazoval chybějící kontakt se svými vrstevníky. Jedním ze spoluhráčů byla jeho spolužačka Tereza Kuchařová, která stejně jako on věnovala hrám až dvanáct hodin denně. „Dávala jsem přednost virtuálnímu světu před tím reálným. Bývaly doby, kdy jsem vstávala o půl páté ráno, jen ať můžu hrát,“ popisuje tehdejší situaci dívka. Přestože v současnosti hrají méně než kdysi, oba se shodují, že jim hry přinesly spoustu zážitků, na něž rádi vzpomínají.

Herní průmysl se rychle vyvíjí nejen v Česku, ale po celém světě. Cílovou skupinou jsou především mladí muži, přestože se hrám stále více věnují i ženy. Podle dat Asociace českých herních vývojářů jsou v České republice nejčastějšími platformami, pro které jsou vyráběny hry, počítače a herní konzole. Mobilní telefony se nachází v těsném závěsu za nimi. V roce 2018 utratili Češi za hry a jejich předplatné přes tři miliardy korun.

Infografika (Autor: Světlana Nedvědová)

Klíčová slova: gaming, videohry, závislost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.