30.03.2020 21:39


Video, které Babiš poslal Trumpovi. Z Česka se šíří výzva k nošení roušek určená jiným zemím

Autor: Štěpán Vojtěch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tentokrát do zahraničí z Česka míří výzva s hashtagem #Masks4All, která navazuje na předchozí výzvu určenou Čechům #RouškyVšem a obecný trend influencerů propagujících nošení roušek. Výzvu na sociálních sítích sdíleli i někteří politici včetně premiéra.

Česká republika – Výzvu s hashtagem #Masks4All, do níž se zapojil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), sdílel na svém youtubovém kanále autor knihy o prokrastinaci nebo přednášek o kritickém myšlení Petr Ludwig.

Dívka vystupující ve videu říká, že má pro všechny důležitou zprávu. S odkazem na povinnost nosit na veřejnosti roušky v České republice nabádá lidi z jiných zemích, aby roušky nosili a šířili tuto výzvu dál. „Cílem projektu je z Česka inspirovat ohledně důležitosti nošení roušek ve veřejném prostoru celý svět,“ uvedl Ludwig na svém facebooku. Video podle něj vznikalo ve spolupráci s rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem a dalšími odborníky, kteří v něm promlouvají.

Video má na youtube třetí den od svého zveřejnění přes milion zhlédnutí. Jeho aktualizovaná verze, doplněná o vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), má od včera zhlédnutí přes sto tisíc a čísla rychle narůstají. Na šíření výzvy se podle Ludwiga podílejí přední čeští influenceři, kteří mají za úkol kontaktovat ty zahraniční. Propagoval ji také premiér Andrej Babiš (ANO), který ji na twitteru poslal i prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi. 

„Pane prezidente, zkuste se vypořádat s virem českým způsobem. Nošení jednoduché látkové roušky snižuje šíření viru o 80 %. Česká republika zavedla nošení roušky na veřejnosti jako povinné. Bůh žehnej Americe,“ napsal Babiš Trumpovi na twitteru, za což premiéra zkritizoval předseda ODS Petr Fiala.

„Premiér Babiš dává přes twitter rady Donaldu Trumpovi místo toho, aby se snažil zajistit dostatek ochranných pomůcek pro české domovy důchodců, na které jeho ministři naprosto zapomněli," napsal Fiala na twitteru. Babiš podle svého prohlášení na twitteru rozeslal výzvu i většině evropských leaderů.

Účinnost povinného nošení roušek na veřejnosti je ale předmětem sporů. Světová zdravotnická organizace (WHO) zdravým lidem nosit roušky obecně nedoporučuje. Koordinátor krizové pomoci Michael Ryan na dnešní tiskové konferenci WHO uvedl, že se takové nařízení při špatném zacházení s rouškami může naopak pojit s vyšším zdravotním rizikem.

V České republice je povinné nosit na veřejnosti roušku nebo jinou ochranu úst a nosu od 19. března. Mezi jinými zeměmi je Česká republika v přísnosti tohoto nařízení jednou z výjimek.

Klíčová slova: roušky, #mask4all, Andrej Babiš, COVID-19, twitter

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jiří Pelc | 08. 04. 2020, 17:13
pan Fiala by se měl starat radši o sebe a přestat komentovat, nic jiného neumí