13.04.2019 22:43


VIDA! centrum otevřelo své brány po setmění. S fantasy kostýmy a bez dětí

Autor: Kristýna Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Neobvyklou prohlídku nabídl v pátek brněnský vědecký park VIDA! science centrum pro všechny milovníky fantasy tématiky. Od sedmi hodin večer si na akci After dark dospělí mohli prohlédnout centrum bez hluku dětských návštěvníků. K podtitulu Fantasy se pak vztahoval doprovodný program v podobě výroby kouzelné hůlky a dalších rekvizit, nebo možnost dorazit na akci v tematickém kostýmu.

 

Návštěvníci v kostýmech u jednoho z exponátů | Foto: Kristýna Sklenářová

Brno – V pátek, krátce po sedmé hodině večerní a k vědeckému parku VIDA! science centrum se schází hloučky lidí. Koná se tu dnes akce s názvem After Dark, která je určená pro dospělé návštěvníky. Ti si mohou užít nejen stálou expozici, ale i doprovodný program na téma fantasy.

Rozlehlý areál vedený v zelené barvě je jen spoře osvětlen. Návštěvníci si tak mohou užít velké množství exponátů v mystické atmosféře. Protože každý dostal při příchodu mapku, bludiště, kterým areál bezpochyby je, se stává mnohem jednodušší na projití. Cesta vede přes části expozice zvané Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Každá část nabízí jiné exponáty, mnohé z nich interaktivní – pumpováním vzduchu může člověk rozluštit záhadu bermudského trojúhelníku nebo si vyzkoušet rychlost vlastních reflexů.

Protože množství lidí využilo nabídky dorazit na akci ve fantasy kostýmech za zlevněné vstupné, u mravenčího terária postávají severští válečníci a jinde zase dvojice elfů hraje hru s energetickými zdroji. „Je to fajn. Nejsou tu děti, tak si můžeme pohrát s atrakcemi,“ komentuje akci návštěvnice Jasna Hruškovičová v kostýmu vodníka. Celkovou atmosféru dokresluje i instrumentální hudba hrající na pozadí, ve které fanoušci jistě poznávají známé filmové hity.

Od osmi hodin začíná připravený program, uzpůsobený fantasknímu tématu. „Pro dnešní večer jsme připravili několik aktivit,“ popisuje zaměstnanec centra Jozef Prieboj. Jednou z nich je stanoviště s elixíry, kde je prezentováno vytváření vína z vody nebo naopak. Dále mají návštěvníci možnost zkusit se napít elixíru života.

Kreativně zdatnější a také ti, co se nebojí si ušpinit ruce, míří na výrobní stanoviště. Fanoušci Středozemě si do hliněných tabulek ryjí špejlemi nebo šroubováky nejrůznější nápisy v elfském jazyce. Vzhledem ke složitosti elfských znaků to není vůbec snadný úkol. Někteří to vzdávají a raději přecházejí na latinku.

O kousek dál, v místnosti, kde je neomylně cítit tavná pistole, se vyrábějí kouzelnické hůlky a dračí vejce. „Přijde mi jako super nápad takhle zpřístupnit Vidu dospělým. Je tu téma a vždycky něco navíc,“ povídá návštěvnice Iveta Lošťáková, zatímco do polystyrénového vejce zapichuje stříbrné rýsováčky připomínající šupinky. „Pracuju s dětmi, tak se tady můžu inspirovat, co s nimi můžu všechno tvořit,“ dodává s úsměvem.

Pozvání centra přijalo i několik hostů, kteří programovou nabídku obohatili. Od osmi hodin vystupuje v menším přednáškovém sále spisovatelka Františka Vrbenská. Přestože nejdříve všichni jen postávají před sálem, jakmile se jeden z mužů osmělí a vejde, další ho hned následují a do chvíle je sál poloplný. Spisovatelka nejdřív zkusmo zakřičí do davu, zda bude muset použít mikrofon, a pak už spokojeně zahajuje přednášku i bez něj. „Dnes je překnihováno. Jenom fantastiky vychází každý rok pět set až šest set titulů. Každý den přečíst jednu až dvě knihy, jinak to nestihnete. Zeptáte se knihkupce, co by vám doporučil, a on vám to nedovede říct,“ vypráví Vrbenská. Ve své uvolněné přednášce se zaměřuje na sub žánry fantastiky – kromě sci-fi tedy hlavně na fantasy. Když více než hodinové vystoupení končí, posluchači odcházejí dobře naladěni a s několika tipy na dobré čtení nebo film.

Kdo cítí, že má vědomostí dostatek, spěchá na Chytrý kvíz. Kdo se naopak potřebuje po přednášce protáhnout, připravený je koutek Domu rytířských ctností z Brna. Protože k fantasy neomylně patří i řinkot mečů, asi dvě desítky různých druhů jsou vyskládány na stůl k prohlédnutí. S bezpečnými replikami si zájemci mohou i zabojovat. Elfsky naladění jedinci raději sahají spíše po luku a přistupuji ke střelbě na terč. Některým je však tento cíl málo a raději volí jako terč figuríny krocana, veverky nebo jezevce.

V areálu se to hemží návštěvníky až do samotné půlnoci, kdy akce končí. After dark pořádá VIDA! centrum již po třicáté. Koná se jednou za jeden až dva měsíce s letní přestávkou. Témata jsou různá, předchozím z nich bylo například Jídlo. „Následující akce bude 7. května a bude mít podtitul Love. Budeme se tam zabývat experimenty a aktivitami ohledně lásky. Konkrétnější program bude brzy zveřejněný na naší stránce,“ slibuje Jozef Prieboj.

Klíčová slova: VIDA!, fantasy, noční prohlídka, after dark

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.