03.11.2017 17:41


Více než 120 studentů Masarykovy univerzity darovalo krev

Autor: Michaela Juračáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Akci „Buď jak lev a daruj krev“ pořádají studenti z Lékařské fakulty od roku 2015 každý semestr. Počet dárců ze všech vysokých škol v Brně se stále zvyšuje a kapacita míst pro 160 lidí už nestačí. Zájemci dostali na výběr ze čtyř termínů, které byly ještě před ukončením přihlašování zcela plné. Krev dárcům odebírají sestřičky na Transfuzním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Dárci po odběru krve akce „Buď jak lev a daruj krev“

Brno - Akci uspořádali mladí lidé z Lékařské a Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Jejich cílem je zvýšit povědomí o nutnosti darovat krev. To se jim s přehledem daří. Kapacita pro 160 dárců byla po několika dnech od ohlášení akce naplněna a přihlašování tak bylo ukončeno dřív. Jen z Masarykovy univerzity se přihlásilo 127 zájemců. Ve čtvrtek dorazili někteří z nich na odběry už o půl sedmé ráno. Poslední odcházeli z Fakultní nemocnice v Bohunicích až okolo jedné.

Jako první přišli na řadu ti s dárcovským průkazem. Později se k nim připojili i takzvaní prvodárci. Všichni museli vyplnit dotazník ohledně svého zdravotního stavu. Poté následovalo odebrání kontrolních vzorků krve a následné důkladné poučeni o tom, jak tělo na odběr reaguje. Důležitější ovšem je, aby zájemci přesně věděli, co musí splňovat ještě před samotným příchodem na odběr. „Dárci krve dvanáct hodin před darováním nesmí pít alkoholické nápoje, naopak by měli pít hodně vody. Měli by se na odběr dobře vyspat a minimálně tři hodiny před darováním nekouřit,“ vysvětlil poučený student z Právnické fakulty Michal Maděra.

Po celou dobu se všem dárcům věnovala zakladatelka projektu Natália Antalová. „K založení mě vedl fakt, že je téměř nepřetržitý nedostatek transfuzních setů všech krevních skupin. V nemocnici na praxi často vidím, jak se stav pacientů po transfuzi výrazně zlepší," řekla organizátorka. „Někteří lidé tvrdí, že mladí lidé myslí jen na sebe a málokomu pomůžou. Náš projekt to nádherně vyvrací, svědčí o tom i rychle naplněná kapacita všech čtyř termínů," dodala Antalová.

Samotný odběr u každého dárce trval jen několik minut, lékaři však za tuto krátkou chvíli získali téměř půl litru krve. Dohromady se akce zúčastnilo 42 studentů, kteří mají průkaz dárce a krev darují opakovaně. Většina z toho byly ženy, dostavili se ale i muži. „Krev daruji proto, že to považuju za dobrý skutek. Můžu tak udělat něco pro své okolí a zachránit několik životů," popsal student medicíny Martin Hladík důvody, proč šel darovat krev. 

Ne každý zájemce se však může stát dárcem. „Hlavním důvodem, proč musíme některé lidi odmítnout, jsou příliš tenké žíly nebo pobyt v některých cizích krajinách za poslední rok. Důvodem je často i onemocnění a léčba antibiotiky,“ řekla zdravotní sestra Zuzana Čiková. Tak tomu bylo u Lukase Grodla. „Krev daruji pravidelně po celý rok, akce Buď jak lev a daruj krev se ale kvůli nemoci zúčastnit nemohu. Nechci, aby snaha o dobrou věc způsobila v budoucnu potíže tomu, kdo krev dostane,“ vysvětlil zodpovědně Grodl.

Projekt má od roku 2015 na starost řada lidí z mezinárodní federace studentů medicíny IFMSA CZ pobočka Brno. Od letošního jara se na organizaci podílí i spolek ELSA z Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Mezi organizátory patří i studentka práv Adriana Paschková. „Krev jsem sice vždy darovat chtěla, ale nedokázala jsem se odhodlat a zjistit si informace okolo. Zkrátka zavolat na oddělení a prostě přijít. Proto jsem se do projektu zapojila. Věřím, že podobný problém má hodně dalších studentů. A já jim mohu pomoci,“ řekla Paschková. 

Klíčová slova: krev, odběry, dárci, studentská akce, dárcovský průkaz

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.