23.04.2018 21:41


Vězni v brněnské káznici zůstávali i přes kruté zacházení věrní svým myšlenkám

Autor: Tereza Kučerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnská káznice stojí ve středu města v ulici Bratislavská a je známá svou krutou historií. Návštěvníci se při prohlídce podívají do kaple, robotárny nebo cely smrti. Další prohlídka se uskuteční 5. května. Budovu čeká přeměna na kreativní centrum, zatím však chátrá. 

Socialismem poničená kaple v Káznici. Foto: Tereza Kučerová

Brno - Káznice na brněnském Cejlu je místem, kde v minulém století docházelo k mučení a popravám politických vězňů. Věznicí prošly i známé osobnosti, včetně básníků Jana Zahradníčka nebo Petra Bezruče. Káznice sloužila ke svému účelu až do roku 1956, poté v budově sídlil dalších padesát let archiv. Nyní mohou přijít zájemci na prohlídky, které pořádá Tiskové informační centrum.

Prohlídka káznice trvá kolem hodiny a návštěvníci si při výkladu průvodkyně projdou mužské a ženské dvory, kapli, robotárnu či cely smrti. Místa, kam se návštěvníci dostanou, jsou však omezená. „Nejzajímavější na celé budově je půda, kde jsou původní háky, na kterých vězně zabíjeli oběšením. Bohužel na ni není možné vstoupit kvůli bezpečnosti a hygieně. Na půdě jsou trámy z osmnáctého století a jít tam je doslova o život. Navíc se tam usídlilo hejno holubů. Budova se od jejího vzniku výrazně nerekonstruovala, takže chátrá,“ uvedla průvodkyně Kristýna Burianová.

Součástí káznice je kaple nebo alespoň něco, co kapli připomíná. Na zdi můžeme vidět pozůstatky kresby kříže nebo socialistickou výmalbu. Nechybí vojáci, socialistická rudá hvězda a samozřejmě srp a kladivo. „Kaple je zdevastovaná, pravděpodobně se o ni postaral socialistický režim. Prostor, odkud kázal kněz, se změnil na místo, z něhož se dozorce snažil vězně převychovat pomocí odříkávání socialistických myšlenek,“ vysvětlila Burianová.

Z kaple se dostáváme na ženský dvůr. „Po roce 1945 se tam organizovaly lidové soudy. Vězně soudili čtyři soudci z lidu a jeden profesionální soudce. Jiná obvinění, než že je vězeň vinen, neexistovala. Vězni umírali oběšením asi patnáct až dvacet minut. Nejhorší to tu bylo však za socialismu. Drasticky lidi vyslýchali a mučili. Režim tu usmrtil okolo sedmdesáti lidí,“ řekla průvodkyně.

Prohlídka pokračuje do korekční místnosti neboli díry, ve které vězni trávili noc před popravou. „Byla to malá místnost bez oken. Celou noc měli rozsvíceno a dozorci je neustále hlídali, aby nespáchali sebevraždu. V různých částech věznice, hlavně v celách smrti, se dochovaly všemožné nápisy vězňů. Zůstávali věrní svým myšlenkám,“ řekla Burianová.

Káznici čeká rozsáhlá rekonstrukce, která by podle Jany Běhalové z Kanceláře architekta města Brna měla začít v roce 2020. „Objekt přestaví na kreativní centrum. Město minulý rok vyhlásilo architektonickou soutěž, kterou vyhrál ateliér Kava. Mimo muzea by na místě měly vzniknout kanceláře, ateliéry pro umělce, střižny nebo hudební klub,“ popsala Běhalová. „Zabýváme se přestavbou památkově chráněných budov. Na káznici se nám líbilo to, že je to již hotová stavba. My ji chceme uklidit, očistit a dát jí novou formu,“ řekl architekt Robert Seidl z týmu vítězů soutěže.

Dochovaly se i vzkazy vězňů. Foto: Tereza Kučerová

Klíčová slova: Káznice, Cejl, Brno, Bratislavská, socialismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.