05.05.2016 11:06


Vězni a dozorci poběží společně maraton na podporu zaměstnanosti

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pražského mezinárodního maratonu se letos zúčastní také vězni, dozorci a ředitelé známých společností. Závodem s názvem Yellow Ribbon Run chtějí organizátoři poukázat na to, jak těžké je pro lidi, kteří opustí vězení, získat práci. Účastníci poběží štafetový závod, v němž každý ze čtyř závodníků štafety zaběhne úsek dlouhý zhruba deset kilometrů. V Česku se závod Yellow Ribbon Run koná poprvé a je naplánovaný na 8. května. 

Praha – Pražského mezinárodního maratonu se letos kromě zkušených běžců zúčastní i trestanci, sociální pracovníci nebo příslušníci vězeňské služby, kteří budou mít na hrudi připnutou žlutou stužku. Právě žlutá stužka je symbolem mezinárodního běhu Yellow Ribbon Run, který poukazuje na problém vysoké nezaměstnanosti bývalých vězňů. Ti se pak mohou v důsledku tíživé ekonomické situace vrátit k chování, které je přivedlo do vězení. V Česku se to stane až šedesáti procentům bývalých vězňů. Celý běh je dlouhý dvaačtyřicet kilometrů a zúčastní se ho smíšené týmy po čtyřech běžcích.

Jedním z účastníků pražského závodu bude i dvaadvacetiletý bývalý vězeň Adam. Dříve byl drogově závislý, ale dnes je členem Centra poradenských služeb ve vězení a spolupracuje i se sdružením Podané ruce. „Závod chci běžet hlavně proto, abych ostatním ukázal, že vždy jde změnit způsob života a začít úplně od začátku,“ popisuje bývalý vězeň. Adam je jedním z mála, kterým se i přes záznam v rejstříku podařilo najít práci. Sám ale přiznává, že to nebylo vůbec jednoduché a častokrát při hledání zaměstnání propadal zoufalství. 

Běžci na závodu Yellow Ribbon v Jižní Asii, Autor:  Flickr.com (RunSociety)

Společně s Adamem se závodu zúčastní i sociální pracovníci z neziskové společnosti Podané ruce, která slouží jako útočiště pro bývalé vězně a drogově závislé. „Snažíme se jim pomoci začít znovu a začlenit je zpět do společnosti,“ sdělila vedoucí centra v Brně Olga Šutrová. Podle ní má maraton symbolizovat jak naději, tak i dlouhou strastiplnou cestu vězňů a drogově závislých k  běžnému životu. „Tato cesta se stejně jako běžecký závod zdá z počátku jednoduchá, ale nejtěžší část nastává těsně před jejím koncem,“ upřesňuje.

Její slova potvrzuje i Adam. Ten strávil dva roky v léčebně a po propuštění se k drogám téměř okamžitě vrátil. „Dnes mi ty roky připadají jako zlý sen. Drogy přestaly být zábavou, ale životní nutností. To všechno mě pak vedlo k trestné činnosti,“ tvrdí Adam. Podle svých slov má dnes zdravější závislost, aktivně se věnuje sportu a posilování. „Závod chci uběhnout za padesát minut a to nejen proto, abych si něco dokázal. Chci ho zaběhnout za všechny, kteří si prošli tím, co já,“ doplňuje Adam. 

Yellow Ribbon Run bude mít premiéru nejen v České republice ale i v celé Evropě. Nápad uspořádat tento závod navrhla ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Inspirovala se totiž prvním během se žlutou stužkou v Singapuru a nápad ji velice nadchl. Za jedenácti let existence tohoto běhu nabídli společnosti v Asii bývalým trestancům více jak dva tisíce pracovních pozic. Zároveň vznikla i organizace Yellow Ribbon Found. Výtěžek z pražského Yellow Ribbon Runu bude věnován na realizaci druhého dílu dokumentu České televize S mámou v base a venku.

„Tato cesta se stejně jako běžecký závod zdá z počátku jednoduchá, ale nejtěžší část nastává těsně před jejím koncem,“ upřesňuje.

Klíčová slova: Vězni, Praha, Pražský maraton, Yellow Ribbon Run

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.