02.11.2019 17:48


Vězeňská vzpoura na pozadí sametové revoluce: Do kin přichází akční vztahový thriller Amnestie

Autor: Hana Štefánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Sametová revoluce ztělesňuje pro lidi konec útlaku, svobodu a mír. Nově nastolená vláda v čele s Václavem Havlem však nepřinesla jenom změny k lepšímu. Udělením kontroverzních amnestií rozpoutal poslední československý prezident největší vzpouru vězňů na Slovensku v Leopoldově. Události kolem ní zobrazuje nový film Amnestie.

Tisková konference s tvůrci a herci filmu Amnestie

Praha  Téma komunistického režimu a následného listopadového osvobození můžou lidé najít ve velkém množství československých filmů. Tvůrci filmu Amnestie ho však zpracovali jinak a revoluční události roku 1989 divákům přiblížili prostřednictvím vězeňské vzpoury v Leopoldově. Václav Havel tehdy udělením rozsáhlých amnestií, které však povolovaly propuštění jen část vězňů, rozpoutal tříměsíční peklo. To vyvrcholilo v březnu 1990.

Film vznikl na motivy knihy Amnestia, ktorá rozpútala peklo slovenského autora Radovana Dunaje. Producenti si z ní půjčili základní motiv vězeňské vzpoury v Leopoldově. „Kolem ní jsme vystavěli fiktivní příběhy tří dvojic, které se vzájemně proplétají a spojují. Cílem bylo představit esenci typů lidí za komunistického režimu,“ řekl producent filmu Maroš Hečko, který předestřel nápad na film režisérovi Karáskovi.

V souvislosti s revolučním listopadem se tvůrcům vybavují různé vzpomínky. „Tohle období pro mě bylo plné strachu a euforie zároveň. Bydleli jsem ve Starém městě v Bratislavě, kde se děly všechny demonstrace. Můj strýc nám přinášel informace z Prahy a vedli jsme dlouhé debaty,“ vzpomínal režisér filmu Jonáš Karásek.

„V době revoluce mi bylo třináct let. K 17. listopadu se mi váže historka. Odmítla jsem jít na demonstraci, protože byla povolená a mně se to zdálo málo dobrodružný. Měla jsem ráda ty nepovolené,“ pronesla s vtipem česká herečka a představitelka jedné z rolí Anna Geislerová.

Většina herců ztvárnila role, kvůli kterým museli zásadně přizpůsobit svou povahu a často i vzhled. Slovenská herečka Natália Germáni musela kvůli roli zapomenout na své hodnoty a na plátno přenést intrikánskou mladou kostymérku a donašečku zároveň. „Při vžívání se do mojí postavy jsem se musela vyrovnat s jejím donášením, lhaním, egoismem a estébáckými technikami. To všechno mi bylo hodně proti srsti. Využívala dobu všemi dostupnými prostředky, jelikož chtěla dosáhnout nejlepší pozice v životě,“ svěřila se Germáni.

Svůj fyzický vzhled pro hlavní roli vězně musel upravit i slovenský herec Juraj Bača. „Pročetl jsem desítky knížek, abych pochopil vyvrcholení frustrace v osmdesátém devátém, proč to celé vzniklo. Výzvou bylo také fyzicky vypadat jako má postava – bývalý trenér karate. Musel jsem hodně cvičit a taky držet dietu, protože ho ve filmu divák vidí až v roli vězně a ten nemá vypadat jako chlapec z fitka," objasnil Bača.

Film Amnestie se z části natáčel přímo v autentickém prostředí věznice Leopoldov, věznice v Mladé Boleslavi, v Národním divadle v Praze i v bytě Václava Havla. Snímek zrežíroval Jonáš Karásek v koprodukci Česka a Slovenska. Ve slovenských kinech měl premiéru 31. října 2019, do českých bude uveden 14. listopadu jako příspěvek k 30. výročí sametové revoluce.

Na trailer k filmu Amnestie se můžete podívat zde.

Klíčová slova: Amnestie, film, premiéra, revoluce, vězeňská vzpoura, 1989

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.