17.03.2018 19:58


Vesnice opět ožívají při masopustních rejích. Průvody i karnevaly se vrací

Autor: Jana Hemzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Masopustní průvody, maškarní plesy, ale i dětské karnevaly patří mezi oblíbené vesnické tradice. Hudba, zábava, dobré jídlo a pití, a hlavně převleky k těmto tradicím neodmyslitelně patří. Na některých vesnicích od pořádání těchto akcí na nějakou dobu upustili, v posledních letech však zažívají velký návrat.

Masopust začíná den po svátku Tří králů, tedy 7. ledna a končí den před Popeleční středou, která letos připadla na 14. února. Během tohoto období se v minulosti konaly zabíjačky, protože maso díky zimě déle vydrželo, různé taneční zábavy, ale i svatby. Na přípravu všech těchto veselic bylo hodně času i jídla díky zimním zásobám a zmíněným zabíjačkám.

Organizátory bývají dobrovolní hasiči, základní či mateřské školy nebo různá dobrovolná sdružení občanů. V některých vesnicích se však tyto tradice postupem času vytratily. „Masopustní průvody u nás vždycky pořádali dobrovolní hasiči. Pořadatelé však stárli a neměli nástupce, proto u nás tahle tradice na nějakou dobu skončila. Obnovili jsme ji před 5 lety,“ objasňuje člen SDH Ostrov nad Oslavou Josef Dvořák.

Příprava na průvod v Ostrově nad Oslavou začíná asi šest týdnů před samotnou akcí. „Chlapi se starají o výzdobu vozů a výrobu kulis, holky připravují kostýmy a pečou perníčky, které při průvodu rozdáváme,“ upřesňuje Petra Turková, která je také členkou ostrovských dobrovolných hasičů. Návrat této tradice s nadšením přijali nejen samotní pořadatelé, ale i občané Ostrova, kteří průvody každoročně podporují. „Většina sousedek napeče koláče, udělají jednohubky, chlebíčky nebo něco podobného. Chlapi si pak nachystají skleničky a lahev něčeho ostřejšího na zahřátí. Líbí se mi, že se má průvod každý rok jiné téma, a tak masky nejsou stejné,“ říká s úsměvem Anna Dvořáková. Každý rok se tak průvodu v Ostrově účastní více než 40 masek a spousta dalších lidí, kteří se k procesí ve vesnici postupně přidávají a užívají si rozpustilou atmosféru.

Stejné oblibě jako průvody masek se u mladší generace těší dětské karnevaly. V Olší nad Oslavou obnovili tuto tradici po 10 letech. „Letos karneval pořádáme poprvé po dlouhé odmlce, proto jsme měli strach kolik dětí přijde, sešlo se jich ale opravdu hodně. Celkem je nás tu čtrnáct pořadatelů z řad hasičů i maminek na mateřské, které nám moc pomáhají. Stejně byla důležitá pomoc sponzorů, protože jinak bychom si karneval nejspíš nemohli dovolit uspořádat. Je nutné zajistit občerstvení, hudbu, zábavu pro děti a také personál,“ upozorňuje nejen na finanční náročnost organizace jedna z pořadatelek Jana Šoukalová.

Pozitivně hodnotí akci další z pořadatelů Martin Jaša. „Hlavní je, že se to líbilo dětem, protože pro ty to děláme. Na malých vesnicích jako je ta naše, není velký prostor pro kulturní vyžití, proto se snažíme myslet hlavně na děti. Myslím, že příští rok se do pořádání pustíme znovu, protože dnešek považujeme za velký úspěch,“ hodnotí akci. Pro děti byl na karnevale připraven fotokoutek se spoustou rekvizit, klaun, diskotéka i slosovatelná tombola o drobné ceny.

Klíčová slova: tradice, maškarní průvod, vesnice, masopust, karneval

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.