02.05.2020 14:18


Veselé pohlednice od neznámých lidí dělají seniorům hezčí den

Autor: Anita Hofmannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rozvážení nákupů nebo veselé vzkazy jsou jedny z mnoha způsobů, se kterými přišli dobrovolníci v rámci pomoci a důkazu lidské solidarity. Kvůli šířící se epidemii se seniorům doporučuje zdržovat se především doma, a tak se lidé snaží přijít s nápady, jak jim celou situaci ulehčit.

Úsměv do schránky zprostředkovává seniorům pohlednice. Autor: Pixabay.com

Brno – Úsměv do schránky je jedním z projektů, který vznikl v poslední době za účelem rozjasnit seniorům den. Vlivem koronavirové epidemie pomáhají dobrovolníci ve skupinách nejen pracujícím rodičům s dětmi, ale také seniorům, jež jsou nákazou ohroženi nejvíce. Projekt Úsměv do schránky jim má zlepšit náladu a nahradit kontakt s blízkými. Ten je pro ně teď z bezpečnostních důvodů omezen, a tak se různé spolky po celém Česku sdružují, aby pro starší občany udělali něco, co je potěší.

Jedním z takových spolků je i nezisková organizace Mise naděje. Ta přišla s projektem Úsměv do schránky, který vyzývá dobrovolníky, aby napsali milou pohlednici a adresovali ji do vybraného domova důchodců. „Naším cílem je propojit dobrovolníky se seniory, které chceme povzbudit v této nelehké době a ukázat jim, že nám na nich záleží. Zároveň naší iniciativou vyjadřujeme vděk a obdiv sociálním pracovníkům, kteří se o klienty starají,“ popisuje spoluzakladatelka projektu Eliška Martincová.

Zájem o projekt stále roste, zatím se zapojilo 114 domovů pro seniory. Jejich obyvatelé nemají nyní možnost častého kontaktu se svými rodinami, a proto jim mají pohlednice od dobrovolníků z celého Česka alespoň trochu zvednout náladu.

Jedním z přihlášených zařízení je i Domov pro seniory Čujkovova v Ostravě. „Všechna přání rozdáme především těm klientům, kteří nemají pravidelný kontakt se svými blízkými nebo jsou úplně osamoceni. Už teď mohu s jistotou potvrdit, že je přání od zcela neznámých lidí, kteří píšou velmi hezké a dojemné vzkazy, velice potěší a budou rádi, že si na ně někdo vzpomněl. Doufáme, že nějaké pohlednice ještě dorazí,“ říká ředitelka Domova Čujkovova Magda Mertová.

Ačkoliv v této době vzniká stále více projektů a plánů, jak nejvíce ohrožené skupině pomoci, ne všichni tuto pomoc ocení. Někteří odpůrci tvrdí, že se ze starších lidí dělají bezmocní chudáci a nikdo se jich neptal, jestli pomoc potřebují. Zaměstnanci v domově seniorů v Modřicích ale nesouhlasí. „Řekla bych, že to je velmi dobrý nápad. Každý týden přišlo kolem deseti pohlednic, vždy bylo těžké vybrat konkrétního člověka, který pohlednici obdrží. S žádnou negativní reakcí jsme se nesetkali, klienti reagovali vždy pozitivně,“ vysvětluje vedoucí aktivizačních pracovnic domova SeniorCentrum Modřice Kristýna Anschlagová.

Projekt Úsměv do schránky není jediným programem, který si klade za cíl pomoci starším lidem v těžké situaci. V Brně se senioři mohou obrátit například na dobrovolníky ADRA, kteří nabízí rozvoz léků nebo doručení nákupu. Stejnou pomoc nabízí i brněnský magistrát ve spolupráci s Červeným křížem a studenty Masarykovy univerzity.

Klíčová slova: úsměv do schránky, pomoc seniorům, senioři, domov pro seniory, koronavirus, pomoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

ovanukimi | 03. 05. 2020, 10:02
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin 500 Mg Dosage Amoxicillin 500mg Capsules iho.rhzg.munimedia.cz.ptb.lk http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
emihebewoxud | 03. 05. 2020, 09:29
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin Amoxicillin 500 Mg mca.xnrs.munimedia.cz.ezt.al http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
Выполню массовые рассылки по открытым формам обратной связи! Имеющиеся категории баз: - Все сайты Москвы и Московской области: ~2млн сайтов - Россия: ~5 млн сайтов - Сайты с конкретной CMS. Рассылка стоит 4350 руб - может принести до 35 лидов! Сроки рассылки от 1 до 5 дней. Отличная доходимость писем до адресата через сайт компании! Если вам нужна рассылка пишите на почту: oktrust.ru@gmail.com Или оформляйте бесплатную консультацию на нашем сайте: oktrust.ru