24.03.2019 19:41


Vernisáž, módní přehlídka i nové intervence. V GASKu o víkendu zahájili novou výstavní sezonu

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) začala včera jarní výstavní sezona. Při této příležitosti si zaměstnanci galerie připravili vernisáž výstavy maleb Jana Macúcha, netradiční módní přehlídku i odhlalení nových děl doplňující stálé expozice. GASK letos v květnu oslaví devět let svého fungování.

Kutná Hora – Včerejší zahájení nové výstavní sezony se skládalo celkem ze čtyř dílčích událostí. V úvodu setkání vystoupila mezi dalšími ředitelka GASKu Jana Šorfová a také kurátorka výstav Veronika Marešová. „Rozmohl se nám tady takový nešvar, říkáme tomu macúchovina. Autor nám toho vozil víc a víc, a tak se nám výstava nenápadně rozmohla oproti tomu, co jsme původně zamýšleli,” žertovala Marešová.

Dalším bodem programu byla vernisáž výstavy Jana Macúcha, jehož malby posloužily jako ilustrace pro knihu Jiřího Kamena Elvis ze Záluží. „K obrazům jsme záměrně nepřidali popisky. Chtěli jsme vás tím motivovat, abyste si knížkou prolistovali, přečetli si kousky příběhů a zapřemýšleli, k čemu se ilustrace vztahují,” uvedl ke své výstavě Macúch.

Následovalo odhalení dvou obměn, tedy doplnění stálých expozic o nová díla. Do expozice Stavy mysli přibyly intervence současných umělců, například od Dariny Alster a Martina Janíčka. O pět nových kusů se pak rozšířila sbírka novodobých soch Alej světců.

Vrcholem sobotního odpoledne byla multižánrová performance s názvem Mise Amour, která v sobě kombinovala módní přehlídku a experimentální divadelní představení. Její autorkou byla Hanele Poisová, mezi modelkami a modely se představila řada zaměstnanců galerie včetně ředitelky.

Kutnohorská galerie sídlí v budově jezuitské koleje v blízkosti chrámu sv. Barbory. V jejích prostorách jsou k vidění díla známých umělců, ale i začínajících autorů. Kromě tradičních uměleckých forem, jako jsou kresba, malba nebo sochařství, zde návštěvníci mohou obdivovat i moderní techniky, jako videomapping a zvukové či světelné interaktivní sochařství.

Klíčová slova: GASK, umění, Kutná Hora, vernisáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.