21.03.2017 21:40


Věřící v Brně se pomodlili za zesnulého kardinála Miloslava Vlka

Autor: Klára Vašíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po několika měsících boje s rakovinou zemřel v nedožitých pětaosmdesáti letech kardinál Miloslav Vlk. Pohřeb se bude konat v sobotu 25. března v katedrále svatého Víta. Brňané se se zesnulým kardinálem rozloučili v katedrále svatého Petra a Pavla. V úterý 21. března v sedm hodin večer se tam uskutečnila zádušní mše. 

Na nástěnce před katedrálou si lidé mohli přečíst o kardinálově životě. Foto: Klára Vašíčková.

Brno – Více než roční boj s rakovinou plic prohrál v sobotu 18. března kardinál Miloslav Vlk. Zemřel v nemocnici v Praze na Karlově. V Brně sloužil rekviem za zesnulého kardinála 21. března brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle.

Brněnský biskup měl s kardinálem i osobní vztah, znali se od mládí a ve stejný den přijali biskupské svěcení. „Celých téměř třicet let biskupské služby jsme k sobě měli blízko. Mottem jeho života bylo Dát vše, aby vše dostal, byl to člověk, který se rozdával pro ostatní,“ řekl v katedrále Cikrle.

Mše se účastnil také farář z kostela svatého Jakuba v Brně Václav Slouk. "Znal jsem ho osobně, tři roky jsem pracoval jako jeho pomocník. Byla to velká osobnost, byl velmi inteligentní, zbožný, ale také přátelský a pozorný. Jednou na mé narozeniny mě pozval na oběd a daroval mi kytici," vzpomínal farář. Na rekviem za zesnulého kardinála na Petrov přišlo mnoho lidí. "Byl to velmi chytrý a hodný člověk, který se nebál říct svůj názor," řekla studentka Dana Zahradníčková.

Miloslav Vlk se narodil v roce 1932, vystudoval filozofickou fakultu na Karlově univerzitě a od roku 1964 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. O čtyři roky později byl vysvěcen na kněze. V roce 1978 mu komunisté zakázali výkon kněžské služby, a tak se živil jako umývač oken. Svou činnost obnovil po revoluci a v roce 1994 se stal kardinálem. V dubnu 2005 se účastnil konkláve ve Vatikánu, kde kardinálové zvolili nového papeže Benedikta XVI. Je nositelem řady ocenění a čestných doktorátů.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.