06.11.2017 19:18


Brno zvedá úroveň veřejných toalet v centru města

Autor: Vendula Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stav veřejných toalet v Brně se postupně zlepšuje. Od 16. října fungují nové toalety na Nádražní 12, 20. června se otevřely toalety na Zelném trhu. Veřejné záchody na autobusovém nádraží Zvonařka čeká rekonstrukce v příštím roce. Naopak v katastrofálním stavu zůstávají toalety na Moravském náměstí.

veřejné toalety na Hlavním nádraží v Brně (FOTO Vendula Čermáková)

Brno - Velká část brněnských veřejných toalet je opotřebovaná stářím, zanedbaná, nebo obojí najednou. Opravy jsou potřeba především na frekventovaných místech v centru, které mají město reprezentovat. Například na Hlavním nádraží nebo na Zvonařce. „Na některé záchody v Brně bych měla strach jít. Třeba na nádraží v podchodu. Je tam nesnesitelný smrad a celé místo působí dost nebezpečně," postěžovala si Brňanka Anna Smejkalová.

Situace se ale zlepšuje. Magistrát města Brna 16. října otevřel zrenovované toalety na ulici Nádražní, které jsou zatím velmi čisté a bez zápachu. Toalety spravuje společnost Monit plus. Po každém použití záchody desinfikujeme a na konci směny uklízíme celý prostor znovu najednou. Snažíme se to tu udržovat co nejčistší," uvedla pracovnice společnosti, která si přála zůstat v anonymitě. Na konci června se navíc po rekonstrukci otevřely i záchody na Zelném trhu.

Návštěvníky některých jiných veřejných toalet obtěžuje smrad a často i špína. Nedostatky ale nejsou vždy přímo úměrné návštěvnosti. Například toalety pod obchodním centrem Letmo jsou dva a půl roku po rekonstrukci stále v dobrém stavu. A to i přes své umístění v podchodu, kudy denně prochází tisíce lidí a kde jsou snadným terčem drogově závislých. Provozovatelem jsou Brněnské komunikace.

Oproti tomu toalety pod správou firmy Tourbus na Ústředním autobusovém nádraží Zvonařka (ÚAN) akutně vyžadují rekonstrukci. Vybavení je staré, nefunkční, kolem záchodů je špína a celé místo nepříjemně zapáchá. příštím roce začne celková rekonstrukce autobusového nádraží Zvonařka, do které je zahrnuta výstavba nové odbavovací haly, ve které budou vybudována veškerá zařízení spojená s provozem nádraží," vyjádřil se vedoucí provozu ÚAN Zvonařka Jiří Večeřa. Podle jeho slov se poslední opravy toalet konaly před osmi lety.

Rekonstrukce se zatím nedočkají toalety pod správou Brna-střed u Moravského náměstí. Budovy veřejného WC na ulici Rooseveltova jsou staré přes dvacet let, strop protéká, omítka a kachle jsou oprýskané, pisoáry zašlé stářím. Radnice opravy teprve zvažuje. Čekáme na vypracování stavebního posudku, který jsme zadali. Ten je zaměřen hlavně na průzkum izolace, měl by nám být vodítkem, co se se stávajícím stavem dá dělat a jak na to," uvedla šéfredaktorka Zpravodaje MČ Brno-střed Kateřina Dobešová.

Klíčová slova: veřejné toalety, Brno, WC, rekonstrukce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.